Venkovský život poblíž centra Prahy a velká hra s barvami

venkovské stavení (zdroj foto: freepik.com)

Obvykle se jedná o renovované staré chalupy, které už se staly součástí Prahy. Někdo jezdí pořád na chalupu a zahrádku, přitom bydlí někde na sídlišti v paneláku a někdo to pojme jako parádní výzvu pro celoroční pobyt.

Rekonstrukce

Hlavní je zajistit přípojky na inženýrské sítě. Do chalupy se můžete klidně hned nastěhovat a rekonstruovat průběžně nebo si dát čas na vymýšlení interiérů. Nejdůležitější asi je zaizolovat střechu, případně celý domek, vyměnit okna, připravit podlahy, zrekonstruovat koupelnu a WC. Zbytek chalupy může zůstat v co nejvíce původním stavu, aby bylo zřejmé, jak je starý. Pak není třeba vytvářet žádné umělé patiny, vzhled starého kovu na všem možném a podobně.

Krásné jsou dřevěné podlahy a renovovaný starý nábytek. Ten snadno doplníte i vlastnoručně vyrobenými kousky.

Jak si poradit s barvami

Pokud patříte k příznivcům neotřelých a jásavých interiérů, přečtěte si dál něco o barvách. Které barvy použít jako doplňkové, aby vám nakonec nevznikl cirkus připomínající kýč.

Barevné spektrum

Spektrum barev se vyznačuje na kružnici, kde jednotlivé výseče přecházejí od žluté, přes oranžovou, červenou, fialovou a modrou až k zelené. Doplňkové barvy jsou ty, mezi nimiž je největší kontrast a na barevném spektru leží naproti sobě. Například červená a zelená, fialová a žlutá nebo blankytně modrá a sytě oranžová.

Celek

Abyste dosáhli harmonie, nemusíte použít pouze doplňkové barvy, dobře se hodí takzvané „barevné neutrály“ – bílá, šedá, černá. A stejně zafunguje i přírodní dřevo.

Jak barvy působí na člověka?

Na barvách a jejich odstínech je založený například velmi známý psychologický test, který vypovídá o charakteristikách osobnosti. A s významy barev si hrají už holčičky na základní škole. Jak to vypadá s barvami podle odborníků na design?

  • Modrá zklidňuje, napomáhá koncentraci, ale někdy (a někde) může působit chladně.
  • Žlutá barva je pozitivní, vyjadřuje extroverzi, pokud je jí moc, může začít obtěžovat.
  • Červená je vášnivá, povzbuzující, jenže není-li dostatečně „uzemněna“ jinými barvami, může vyvolávat neklid.
  • Zelená je barvou přírody a klidu, ve větším zastoupení je poměrně nudná.

Kontrastní barvy určitě nemusíte použít půl na půl, třeba dvě stěny oranžové na dvě modré, to určitě ne! Pěkně vypadá třeba pokoj, který je jednou barvou vymalovaný a v kontrastní barvě jsou různé interiérové doplňky – skříň, stůl, povlečení na postel, závěsy a podobně.

Současný design zkrátka bourá pravidla a provokuje nečekanými kombinacemi. V případě kontrastních barev je vše už odzkoušené a fungující. Jestliže je dodržíte, získáte nadčasový interiér, ve kterém se vám bude dobře bydlet.

 

Autor: Vlastimil Vachta
Prohlédnout si všechny fotografie (5)

Mohlo by Vás zajímat​