Víte, čím prospějí vaší zahradě žížaly?

Žížaly jsou sice stvoření trochu zvláštní, ale pro naši zahradu jsou velmi užitečné.

Čím je žížala užitečná?

Žížala je celkem běžný živočich, který tráví většinu života pod zemí, kde se ukrývá před slunečními paprsky. Na povrch vylézá pouze v deštivém období a to proto, aby se neutopila.

  • Obohacují půdu o živiny

Žížaly podporují tvorbu humusu. Ten je velmi důležitý pro správný a zdravý růst rostlin. Kromě toho se živí zbytky rostlin, vytvářejí organický odpad, jež je také bohatý na živiny. Tunely, které po nich zůstávají, podporují provzdušnění půdy a také kořeny mohou v půdě snadněji prorůstat.

  • Podporují snazší odvodňování půdy

Vzhldem k tomu, že se prohrabávají půdou, vytvářejí tunely, které podporují lepší zavlažování půdy. Voda se nedrží na povrchu, ale dostane se i hluboko pod povrch.

  • Zlepšují strukturu půdy

Žížaly mají schopnost vylučovat lepkavé látky, které společně s minerální částí půdy chrání organickou hmotu a podporují dobrou strukturu půdy. Žížalí trus se řadí mezi velmi kvalitní druhy přírodního hnojiva.

Přilákejte žížaly na vaši zahradu

Nedostatek žížal na zahradě znamená nekvalitní půdu, je hutná a postrádá organický materiál. Kvalitu půdy podpoříte tím, že přidáte trochu organického materiálu – nasekané listy, posekanou trávu, rozkládající se hnůj nebo kompost. To je dobrá potrava pro žížaly.

Žížaly jsou tvorové, kteří dávají přednost vlhčímu a stinnému prostředí. Jsou velmi citlivé na změny chemické i fyzikální. Nemají rády chemická hnojiva.

Žížaly kalifornské

Je to skupina žížal, která je určená přímo k chovu. Většinou se chovají ve speciálních nádobách – vermikompostérech, v nichž vytvářejí velmi kvalitní přírodní hnojivo. Do vermikompostéru můžete přidávat i organické zbytky z kuchyně, pozor aby slupky ze zeleniny či ovoce nebyly ošetřené chemicky.

Autor: redakce BydlimeChytre.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​

SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí
Šokující fakta o lidském mozku

Šokující fakta o lidském mozku

(i)

Lidský mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Tvoří součást centrální nervové soustavy a je to jeho nejsložitější část. Má schopnost přijíma..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí
Boj s hořícím elektromobilem?

Boj s hořícím elektromobilem?

(i)

Hořící elektromobil či hybrid vyžadují od hasičů rozlišný zásah než v případě hořícího konvenčního automobilu. Šup s ním do vody! Elektromobilů a hybridů na s..

doba čtení: minutu Přečíst
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 43 lidí
Interview se Stephenem Kingem

Interview se Stephenem Kingem

(i)

Již téměř půl století děsí Stephen King milióny fanoušků svými knihami po celém světě. Některé z nich se dočkaly svého zfilmování a fenomenálního úspěchu a ji..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí
Odlehčení těla a mysli

Odlehčení těla a mysli

(i)

Vyšetřete si chvilku jen a jen na sebe. Proč? Je ideální čas na to, abyste hodili za hlavu přebytečná kila, stres z práce a znovu našli harmonii.  Buďte aktiv..

doba čtení: minutu Přečíst
CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí
Volkswagen má zájem o JAC

Volkswagen má zájem o JAC

(i)

Volkswagen spolu s automobilkou JAC již dnes spolupracuje na vývoji elektromobilů. Nyní by rád koupil větší podíl této společnosti. JAC Motors členem VW Group..

doba čtení: minutu Přečíst
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 10 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 19 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 19 lidí
Články pro Vás

Notice: Undefined index: viewed_posts in /var/www/bydlimechytre.cz/www/www/wp-content/plugins/m29-relative-posts/relative-posts.php on line 199