Žížaly jsou prospěšné pro každou zahrádku. Zjistěte, jak!

Žížaly jsou sice stvoření trochu zvláštní, ale pro naši zahradu jsou velmi užitečné.

Čím je žížala užitečná?

Žížala je celkem běžný živočich, který tráví většinu života pod zemí, kde se ukrývá před slunečními paprsky. Na povrch vylézá pouze v deštivém období a to proto, aby se neutopila.

  • Obohacují půdu o živiny

Žížaly podporují tvorbu humusu. Ten je velmi důležitý pro správný a zdravý růst rostlin. Kromě toho se živí zbytky rostlin, vytvářejí organický odpad, jež je také bohatý na živiny. Tunely, které po nich zůstávají, podporují provzdušnění půdy a také kořeny mohou v půdě snadněji prorůstat.

  • Podporují snazší odvodňování půdy

Vzhldem k tomu, že se prohrabávají půdou, vytvářejí tunely, které podporují lepší zavlažování půdy. Voda se nedrží na povrchu, ale dostane se i hluboko pod povrch.

  • Zlepšují strukturu půdy

Žížaly mají schopnost vylučovat lepkavé látky, které společně s minerální částí půdy chrání organickou hmotu a podporují dobrou strukturu půdy. Žížalí trus se řadí mezi velmi kvalitní druhy přírodního hnojiva.

Přilákejte žížaly na vaši zahradu

Nedostatek žížal na zahradě znamená nekvalitní půdu, je hutná a postrádá organický materiál. Kvalitu půdy podpoříte tím, že přidáte trochu organického materiálu – nasekané listy, posekanou trávu, rozkládající se hnůj nebo kompost. To je dobrá potrava pro žížaly.

Žížaly jsou tvorové, kteří dávají přednost vlhčímu a stinnému prostředí. Jsou velmi citlivé na změny chemické i fyzikální. Nemají rády chemická hnojiva.

Žížaly kalifornské

Je to skupina žížal, která je určená přímo k chovu. Většinou se chovají ve speciálních nádobách – vermikompostérech, v nichž vytvářejí velmi kvalitní přírodní hnojivo. Do vermikompostéru můžete přidávat i organické zbytky z kuchyně, pozor aby slupky ze zeleniny či ovoce nebyly ošetřené chemicky.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT