Zjistěte, co všechno si můžete postavit na zahradě

zahradní stavení (zdroj foto: freepik.com)

Stavby na zahradě tvoří kousek vašeho domova, ale venku. Jaké jsou možnosti, abyste si zahradní pobyt co nejlépe užili?

Pergola

Vzdušná konstrukce dělá z pergoly jednu z nejoblíbenějších zahradních „staveb“. Popínavé rostliny zkrášlí prostor, což určitě mnoho lidí ocení. Pergola bývá nejčastěji dřevěná, hliníková nebo částečně zděná. Zastřešit ji můžete pevným či pohyblivým přístřeškem nebo markýzou.

Pergola také umí rozdělit venkovní prostor na část užitkovou a okrasnou. Vždycky ale platí, že čím jednodušší design zvolíte, tím elegantnější dojem získáte. Hliníkové konstrukci sluší spíš rolety, sklo a moderní styl, dřevěné loubí potřebuje trochu romantiky. Ideální je jako opora pro popínavé rostliny – vistárie krásně kvetou, hortenzie skvěle stíní, hrachor může být na plném slunci… Co se týče ceny, kvalitní dřevěná pergola začíná na 10.000 Kč, hliníková zhruba na 20.000 Kč.

Altán

Primárně altánek vždy sloužil ke kontaktu s přírodou a pro nerušený odpočinek v zahradě. Mělo by jít o zcela nebo částečně otevřenou stavbu, která bude respektovat architekturu domu.

Dobře zvažte umístění altánu a vezměte v potaz, k čemu všemu by měl sloužit. Jestliže chcete větší soukromí, umístěte altán dál od domu a naopak. Také myslete na to, odkud bude do altánu svítit slunce a foukat vítr. Ideální je závětrná strana, ale z altánu by měl být také výhled na pěknou část zahrady, krásné umístění je u vodní plochy.

Pokud si altán necháte navrhnout od architekta, jde o záležitost ve statisících. Altány prodávají také hobbymarkety, nejlevnější můžete pořídit už od 18.000 Kč.

Zahradní domek

Malé zahradní stavení nabízí více možností využití. Může sloužit třeba jako ateliér nebo letní ubytování pro hosty. Doporučuje se zahradní domek postavit co nejdál od domu. Pak je to pěkná procházka na místo, které je vám příjemné. Je dobré obklopit ho zelení a trochu schovat mezi větve stromů. Pokud zahradní domek postavíte přímo k terase domu, tím se zbytečně přetěžuje jedna část zahrady. Zahradní domky nemusejí být pouze ze dřeva. Staví se s opláštěním ocelovou konstrukcí nebo z betonu.

Také velikost a dispozici oken plánujte prakticky. Velké prosklené stěny mají smysl jen tehdy, pokud jsou orientována na sever a je z nich krásný výhled. Jinak budete muset složitě řešit zastínění nebo čelit přímým slunečním paprskům. Velmi dobrým řešením horka u zahradních domků zelené střechy, které výborně klimatizují a čistí vzduch. Klasické základy domek asi nebude potřebovat a vystačíte si s betonovými piloty.

V interiéru nezapomeňte na úložné prostory, určitě je využijete. Pro případné přespání zase mějte připravenu alespoň rozkládací pohovku a bude vám fajn!

Autor: Vlastimil Vachta
Prohlédnout si všechny fotografie (5)

Mohlo by Vás zajímat​