Víte, co znamená, když vám někdo daruje růži, karafiát nebo slunečnici? Objevte symboliku květin!

Květiny jsou nejen krásným doplňkem našich domovů, svateb a zvláštních událostí, ale také se k nim vážou různé významy. Řeč květin neboli floriografie je umění květinové symboliky, která se liší v závislosti na druhu, barvě a počtu darovaných květin. Květinami se dají velmi snadno vyjádřit naše emoce. Naučte se porozumět řeči květin.

Význam květin a jeho historie

Ať už chcete říci cokoli, řekněte to květinami. V rámci floriografie nese každá květina podle své odrůdy a barvy zvláštní význam nebo symboliku. Některé květiny dokonce získávají nový význam v závislosti na počtu darovaných květů. Symbolický jazyk květin je nejčastěji spojován s viktoriánskou érou. Právě za vlády britské královny Viktorie se květiny používaly ke sdělování citů, které přísná etiketa té doby nedovolovala otevřeně vyjádřit. Květiny se posílaly v podobě malých kytic. Obvykle se skládaly z voňavých bylin a jediného významného květu zabaleného do krajkového ubrousku.

Růže

Růže patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji darované květiny. Představují lásku, ale jejich význam se liší v závislosti na barvě. Červené růže značí vášeň, bílé růže čistotu a žluté představují přátelství. Růžové růže jsou dokonalým projevem vděčnosti, uznání a obdivu.

zdroj: pixabay.com

Karafiáty

Stejně jako růže patří k nejčastěji darovaným květinám na světě. Mimo to je karafiát spojen i s historickými událostmi, například s karafiátovou revolucí v Portugalsku. Význam závisí na barvě. Bílé karafiáty představují čistou lásku a štěstí, světle červené znamenají obdiv, tmavě červené hlubokou lásku a náklonnost, růžové jsou spojeny s mateřskou láskou.

Pivoňky

Časté květiny na našich zahradách, které udělají radost každému, komu je dáte. V některých zemích jsou oblíbenými svatebními květinami. Jsou spojeny s láskou, štěstím a prosperitou.

Kaly

Tyto elegantní květiny jsou ideální pro vytvoření sofistikovaného stylu. Jsou spojeny s citlivostí a představují čistotu a soucit. Také se věří, že přinášejí štěstí. V antickém Řecku a Římě byly díky svému pohárovitému tvaru velmi oblíbené na různých slavnostech.

Kopretiny

Velmi jednoduché, ale krásné květiny, které můžete dát do vázy nebo květináče a ozdobit jimi interiér nebo exteriér svého domu. Jsou spojeny s jarem, pokud je darujete příteli, nabízíte mu bezpodmínečné přátelství.

zdroj: pixabay.com

Slunečnice

Jedná se o výjimečnou květinu, která za svůj název vděčí své jedinečné schopnosti otáčet se za sluncem. Slunečnice představují štěstí, vitalitu, pozitivitu, energii a hojnost. Jsou ideálním dárkem, pokud chcete někomu vyjádřit obdiv. Mají údajně též mystický význam, právě díky své podobnosti se sluncem.

Orchideje

Originální květiny s výraznými květy, které symbolizují vzácnou a jemnou krásu. Zajímavé je, že ve starověkém Řecku byly oblíbené jako projev mužnosti.

Zdroj: interflora.co.uk, decortips.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu