Poradíme vám, jak správně pečovat o rajčata a papriky na záhonech i v nádobách. Děláte všechno správně?

Jestliže si pěstujete rajčátka nebo papriky pro vlastní potřebu, může se stát, že přesně nevíte, jak o ně vlastně co nejlépe pečovat. Poradíme vám základy, které rajčata a papriky pro svůj růst potřebují.

Jak se starat o papriky a rajčata?

Rajčata a papriky patří mezi takzvanou plodovou zeleninu s vysokými nároky na živiny, ale i další péči. V průběhu vegetace vytvářejí velké množství organické hmoty, proto musí z půdy odebírat spoustu živin. Pokud trpí jejich nedostatkem, rostou slabě a málo plodí a objevuje se i poškození částí rostlin.

Problém ale nastává i tehdy, nejsou-li živiny v rovnováze. Například při přehnojení dusíkem se projeví slabším příjmem ostatních prvků. Přísun živin je též potřeba přizpůsobit vlastnostem půdy, její kyselosti nebo teplotě. Ty se liší u rostlin pěstovaných na záhonech a v nádobách.

Čím hnojit?

Živiny můžete dodávat zelenině různými způsoby: Organická hnojiva, tedy hlavně kompost a hnůj, sice obsahují nižší množství živin, ale uvolňují je postupně, jak rostliny potřebují. Navíc celkově zlepšují kvalitu půdy, jsou důležité pro její úrodnost i schopnost zadržovat vodu.

Anorganická hnojiva obsahují živiny v čisté minerální formě, a tak jsou pro rostliny rychleji dostupné. Snadněji se s nimi pracuje, ale samy o sobě nestačí. Do půdy je nutné doplňovat i živiny organického původu. Na trhu jsou již dostupná granulovaná organominerální hnojiva, která obsahují obě složky.

Jak na správné zalévání?

Rajčata i papriky potřebují v půdě i v nádobách rovnováhu mezi vláhou a vzduchem. Škodí jim tedy jak sucho, tak přílišné přemokření. Lepší je zalévat jednou za několik dní větším množstvím vody, než každý den trochu – tak se totiž zvlhčí pouze vrchní vrstva půdy a kořeny zůstanou suché.

Doporučujeme dodržovat navíc tato pravidla:

  • Mladé rostliny potřebují vody méně než ty již vzrostlé.
  • Při deštivém či chladném počasí se voda odpařuje méně než při horkých a slunečných dnech.
  • Dávejte pozor na šíření listových chorob při vysoké vlhkosti a pokud zůstává voda na listech zeleniny.
  • Když se dostane studená voda na horké a suché listy, může dojít k jejich popálení.

Péče o rostliny v nádobách

Rostliny v záhonu mají tu výhodu, že mohou získávat živiny z většího objemu půdy. Pokud pěstujete zeleninu v nádobách, musí si vystačit s malým množstvím substrátu, a o to větší péči potřebuje. Vyžaduje místo na plném slunci, pravidelnou závlahu a přihnojování, ideálně 1x týdně hnojivo s mikroprvky, ať již tekuté nebo práškové, rozpustné ve vodě. Po zasazení jsou vhodné přípravky, které obsahují více dusíku, v době plodnosti použijte hnojiva s vyšším obsahem draslíku a mikroprvků.

Přejeme vám kvalitní a bohatou sklizeň!

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu