Vlastní zahrada jako vrchol letní pohody – komu by se to nelíbilo?

K pravé letní pohodě na vlastní zahradě patří kromě jiného kvalitní a pěkný zahradní nábytek. A právě o něm bude řeč.

Veškerý zahradní nábytek by měl být praktický, funkční a dle vašeho vkusu pěkný. A sestava by měla být tak velká, aby se k vešla celá rodina či přátelé.

Jistota sázky na dřevo

Dřevo je nejtradičněji používaný materiál, který je také venku nejpřirozenější. Navíc z něj lze vyrobit téměř vše. Pro použití na zahradě se však doporučuje vybírat nábytek z extrémně odolných tropických dřevin, jako jsou například teak, meranti či eukalyptus, nebo z evropských dřevin – severský smrk a borovice.

Exotické kusy

  • Teak je obecně jednou z nejkvalitnějších dřevin. Vyznačuje se dobrou trvanlivostí, minimálním sesycháním a bobtnáním a díky vysokému obsahu olejnatých pryskyřic vysokou odolností vůči vlhkosti. Jeho pevnost, a přitom snadná opracovatelnost, z něj dělají ideální materiál pro konstrukci právě zahradního nábytku. Olejnaté pryskyřice navíc dokážou ochránit i železné materiály, tedy hřebíky a další konstrukční prvky, které nerezavějí. Podle lokalit růstu a vzdálenosti od středu původní kulatiny se také liší zabarvení konkrétního dřeva. Nejkvalitnější je barvy žlutavé až zlatohnědé, někdy hnědozelenavé.
  • Meranti je dřevina známá svým červenohnědým zabarvením. Stejně jako teak se toto dřevo vyznačuje přirozenou schopností odolávat vodě, dřevokaznému hmyzu i slunečním paprskům. Každý kus nábytku představuje kresbou dřeva jedinečný originál.
  • Severská borovicebje mnohonásobně odolnější než její středoevropský druh. Pochází z drsných podmínek lesních porostů za severním polárním kruhem, a to ji činí velmi odolnou proti povětrnostním vlivům. Vyznačuje se vysokým obsahem pryskyřic a medově žlutým až červenohnědým zabarvením.

Nezapomeňme na ratan

Umělý ratan postupně vytlačuje přírodní proutí. Je do venkovních prostor totiž mnohem vhodnější pro snadné udržování a vysokou odolnost vůči přírodním vlivům. I když je umělý ratan odolný, vhodnější je pro použití v zastřešených či částečně zastřešených prostorech.

Komfort a pohodlí

Chcete-li si užívat romantických večerů pouze ve dvou, postačí vám velikost stolku 60 x 60 x 74 centimetrů. Na něj se pohodlně vejde pohoštění pro dva i se svíčkou pro dotvoření atmosféry. Čtyřčlenná rodina bude potřebovat pro společné stolování stůl o velikosti 130 x 80 centimetrů.

Některé, zejména designové, kusy nábytku nemusí být pro sezení příliš pohodlné a je potřeba doplnit je polstrováním. To by mělo být alespoň 5 centimetrů tlusté, s úchytnými mechanismy, a pokud možno být vyrobeno z voděodolných tkanin.

Přejeme vám krásné léto při posezení na zahradě, terase či balkóně!

 

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT