Vrzající panty, zašlé nerezové nádobí či perly, i s tím vám může pomoci olivový olej!

Všestranné použití olivového oleje v kuchyni a jeho zdraví prospěšné vlastnosti zná téměř každý. Tento zázrak přírody ale zdaleka nemusíte využívat pouze během přípravy pokrmů. Rozmanité využití má též v kosmetice, kde našim vlasům a pokožce navrací jejich krásu. Využijete ho ale i při nejrůznějších činnostech a problémech v domácnosti. Pro tato použití je nejjednodušší mít olivový olej, nemusí se přitom jednat o ten nejdražší extra panenský, v praktické lahvičce s rozprašovačem. Bude se vám s ním lépe pracovat.

Ochrání prkýnka, vařečky a další dřevěné nádobí

Poté, co vaše dřevěné kuchyňské předměty klasicky umyjete, lehce je potřete olivovým olejem. Tímto jednoduchým způsobem dodáte dřevu „výživu“ a zabráníte jeho případnému praskání a změně barvy. Nechte olej na dřevě působit přibližně pět minut a poté jej vyleštěte jemným měkkým hadříkem.

Usnadní práci s „lepivými“ potravinami

Také vás při vaření rozčiluje, když se vám med, máslo a podobné potraviny lepí na lžíce, nože či další kuchyňské pomůcky? Stačí tyto předměty před použitím potřít troškou olivového oleje a „lepivé“ potraviny se na nich nezachytí.

Navrátí lesk nerezové oceli

Nerez je dnes v kuchyni jedním z častých materiálů. Kromě nádobí či dřezu se v mnoha domácnostech setkáme též s nerezovou ledničkou, troubou a podobně. Naneste kapku olivového oleje na měkký hadřík a potřete jím vaše nerezové nádobí a spotřebiče, zamezíte tím vzniku šmouh, skvrn od vodního kamene a obnovíte lesk. Nakonec povrch vyleštěte měkkým hadříkem.

zdroj: pixabay.com

Konec vrzajících pantů a škrábanců na dřevě

Několik kapek olivového oleje utiší vrzající panty na dveřích, skříních i nejrůznějších spotřebičích. Navrátí rovněž krásu dřevu. Drobné škrábance přetřete pomocí malého množství lehce teplého olivového oleje. Olej naneste měkkým hadříkem a poté vyleštěte suchým hadříkem. Dobré leštidlo na nábytek, které můžete používat každý týden, vyrobíte smícháním čtvrt šálku olivového oleje, čtyř lžic bílého octa a dvou lžiček citronové šťávy. Dejte směs do lahvičky s rozprašovačem a před každým použitím dobře protřepejte.

Vrátí krásu vašim perlovým šperkům

Perly jsou sice krásné, ale také náchylné. Časem tak dojde k jejich zmatnění od make-upu a dalších nečistot. Mnoho čisticích prostředků je ale příliš hrubých a povrch perel by mohly poškodit. Navraťte perlám jejich lesk pomocí trochy olivového oleje na měkkém hadříku, kterým přetřete každou perlu.

Umožní sundání těsného prstenu

Máte prsten, který nelze sundat z prstu? Natřete prst olivovým olejem a pomocí měkkého hadříku prsten uchopte a pomalu jej z prstu sundejte.

zdroj: pixabay.com

Vyleští boty

Vraťte lesk lakované i přírodní kůži či gumě na vašich botách pomocí malého množství olivového oleje. Nepoužívejte ale olej na semiš nebo podobné materiály.

Prevence proti komárům

Nalijte trochu olivového oleje do sudů na déšť. Na hladině vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání rozmnožování komárů.

Ochrání zahradní nářadí

Podobně jako u kuchyňského nádobí, ochrání olivový olej dřevěné násady nářadí před vysycháním a štěpením. Kovové nářadí též natřete olejem. Nebude rezavět, nebude se na něm zachycovat špína a pohyblivé části kleští a nůžek budou hladce fungovat.

Zdroj: homehacks.co, onecrazyhouse.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu