Pivoňky se dnes pěstují v zahradách a parcích po celém světě, které krásně zdobí. Věděli jste, že se pivoňky dělí na bylinné a dřevité druhy a některé mají i léčivé účinky?
Bylinné druhy
Tyto pivoňky se rozrůstají do hustých trsů. Mají ztlustělé zásobní kořeny a jejich listy jsou až 90 centimetrů dlouhé! Na zimu se pivoňky zatahují. Pěsstování je nenáročné, většina druhů potřebuje místo na slunci či jen trochu zastíněné. V době vegetace potřebují přihnojovat.
Nevyhovuje jim zamokření, ale výživná, dobře propustná půda, větší zálivku potřebují jen v dobách dlouhého sucha. Když po odkvětu začnou rostliny zatahovat, přestaňte je zalévat. Usychající listy neodstříhávejte, živiny v nich obsažené se stahují do kořenů, ustřihněte je, až když jsou opravdu úplně suché, a to těsně u země.
Dřevité druhy
Jedná se o na zimu opadavé keře až stromy s výškou do 2,5 metru! Pěstování je obdobné jako u bylinných pivoněk. Potřebují neutrální až slabě zásaditou, výživnou a dobře propustnou půdu a slunné až polostinné stanoviště. V době vegetace pivoňky pravidelně zalévejte, po opadání listů zálivku omezte, aby země úplně nevyschla.
Léčivé pivoňky
Ještě předtím, než byly pivoňky pěstovány pro svou krásu a šlechtěny, byly některé druhy známé jako léčivé a užitkové rostliny. Pro využití v lékařství a léčitelství se užívají především korunní lístky pivoňky lékařské nebo korunní lístky jejích tmavě červených kultivarů. Pozor na to, že pro běžné užití jsou všechny části pivoňky jedovaté a používají se k výrobě barviv či parfémů.
Kdy a jak na sázení
Pivoňky vysazujte přibližně od konce srpna do začátku listopadu, rostliny v nádobách můžete zasadit kdykoliv během sezony. Pokud pivoňky sázíte do méně výživné půdy je dobré přimíchat do substrátu pomalu rozpustné hnojivo. Vzhledem k tomu, že se rostliny rozrůstají do velkých trsů, musíte zohlednit, že potřebují větší množství prostoru. Sazenice by měly být umístěny asi 1 metr od sebe. Jestliže je podloží méně propustné, nasypejte pod sazenice 10 až 15 centimetrů drenáže. Bylinné druhy nesázejte příliš hluboko, optimální hloubka je 4 až 6 centimetrů pod povrchem. Hluboko zasazené rostliny hůře rostou a mívají méně květů. Naopak pivoňky dřevité vyžadují zasazení hlouběji, zhruba o 5 až 10 centimetrů. Zahrnuté výhony vytvářejí nové kořeny a rostliny tak bujněji a rychleji přirůstají.
Nově zasazené pivoňky důkladně prolijte vodou. Rostliny vysazené na podzim, které již přecházejí do období klidu, zalévejte mírněji. A rostlinky vysazené během období vegetace zalévejte vydatně.
Přejeme vám, ať se vašim pivoňkám dobře daří a dělají vaši zahrádce čest a vám jsou pro potěchu oka i ducha.