Všichni jsme milovníci psů. Známe je ale doopravdy? 4 nepravdivé mýty o našich mazlíčcích

Pokud jde o psy, Češi jsou údajně národem, který má největší počet psů na počet obyvatel v celé Evropě. Podle odhadů veterinářů jich v českých domácnostech žije okolo dvou milionů. Jsme si však jisti, že o našich nejmilovanějších čtyřnohých přátelích všechno víme? Například se všeobecně věří, že psi nevidí barvy, že jsou všežravci nebo že jeden rok jejich života odpovídá sedmi letům života lidského. Podle odborníků je ale pravda trochu jiná.

Psi vidí jen černobíle

Vědecké studie ukazují, že v rozporu s všeobecně rozšířeným předpokladem vidí psi okolní svět barevně. Barvy ale vidí hůře než lidé. Zatímco lidé mají v očích tři druhy čípků, psi jen dva. Z tohoto důvodu tak psi vlastně trpí určitou barvoslepostí. Nevidí například zelenou a červenou barvu, naopak modrou či žlutou ano.

Jeden lidský rok odpovídá sedmi psím rokům

Další velmi rozšířené přesvědčení je to, které se používá pro porovnání věku psa a jeho páníčka. Odborníci se ale i po provedení mnoha studií domnívají, že je velmi obtížné najít nějakou rovnocennost mezi věkem lidí a jejich zvířecími miláčky. Obecně tak lze rozlišit pouze určité hranice dospělosti a stáří. Pokud jde  konkrétně o psy, ve dvou letech se obecně považují za dospělé a od devíti let za starší. Je nutné si ale uvědomit, že délku psího života ovlivňuje mnoho faktorů, včetně velikosti. Větší psi stárnou dříve než menší.

zdroj: pixabay.com

Pes je všežravec

Z biologického hlediska, tedy anatomicky a fyziologicky, má pes všechny znaky, které ho charakterizují jako masožravce, například zuby, kratší střeva a podobně. Na druhé straně poslední výzkumy ukazují, že díky specifické střevní flóře je schopný trávit i sacharidy a škroby. Z tohoto důvodu tak může konzumovat i rostlinnou stravu, jako jsou obiloviny, luštěniny nebo ovoce.

Pokud má pes suchý čumák, je nemocný

Samotný suchý čumák psa nemusí nutně znamenat problém, většinou se jedná jen o projev toho, že je psovi teplo. Pokud je ale suchý nos kombinován s dalšími problémy, například hlenem či otokem, vyplatí se navštívit zvěrolékaře.

Zdroj: countryliving.com, pets.webmd.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu