Vybíráme novou pohovku. Na které materiály se zaměřit

Nová pohovka s vámi bude domácnost obývat několik následujících let, je proto nutné vybrat takovou, která bude splňovat všechny vaše požadavky. Jedním z nejdůležitějších prvků, které u sedačky musíte vybrat, je materiál, ze kterého je zhotovena. V současnosti je velmi častá kůže, textilní kůže, ale i mikroplyš, každý uvedený materiál má svoje plusy i minusy.

Pokud s vámi obývací pokoj obývá i domácí mazlíček, je to první věc, podle které svoji budoucí pohovku budete vybírat. Jestliže jste domácnost bez zvířat, můžete materiál zvolit pouze podle sebe a svých preferencí, k tomu je však nutné znát několik dalších faktorů, které vám koupi sedačky usnadní.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: Jak na pohodlné spaní v obýváku

Elegantní, tradiční a odolná kůže

Kůže je symbolem vznešenosti, pokud si tedy potrpíte na stylu a eleganci, mohla by vás zaujmout pohovka vyrobená z kůže. Celkový dojem vašeho obývacího pokoje pozvedne na královskou úroveň. Navíc se tento materiál pyšní vysokou životností, a kromě toho se teplotně přizpůsobí místnosti, a tak bude posezení vždy maximálně příjemné. Zároveň se kůže poměrně snadno udržuje, vystačíte si s vlhčeným hadříkem a trochou přírodního saponátu. Kůže je navíc k sehnání ve spoustě barevných kombinacích.

Dva minusy by se tu však našly, tím prvním je vysoká pořizovací cena, která spoustu potencionálních zákazníků odradí. A druhým je značná náchylnost k poškrábání, proto byste kůži neměli volit, nachází-li se u vás doma pes nebo kočka. Stejně tak si na gauč raději nesedejte oblečení v džínách, jejichž hrubý povrch by ho mohl nenávratně poškrábat, a to opravdu snadno.

Zdroj: Pixabay

Textilní neboli eko kůže

Moderní náhražkou pravé kůže je takzvaná textilní neboli eko kůže. Ta je značně levnější a na první pohled ji vzhledově od pravé kůže ani nerozeznáte. Oba materiály pojí i snadná údržba, oproti kůži se však tak snadno nepoškrábe, proto si ekokůži můžete zakoupit i ve chvíli, kdy se v její blízkosti budou pravidelně nacházet domácí mazlíčci. 

Nepřehlédněte: Tipy pro zařízení ložnice, ve které si opravdu odpočinete

Díky svému složení je textilní kůže vhodná i pro alergiky, k čemuž přispívá i výše zmiňovaná snadná údržba. Stejně tak je eko kůže k dispozici v několika různých provedeních, velikostech a barevných odstínech.

Zdroj: Pexels

Nestárnoucí klasika: pohodlný a měkký mikroplyš

Oblíbeným materiálem je již spoustu let mikroplyš, je totiž velmi pohodlný a příjemný na dotek. Snadno se čistí a obdobně jako eko kůže je odolný vůči poškrábání. Pořizovací cena je velmi přijatelná, proto se jedná o často volený druh sedací soupravy. Vhodné je mikroplyš jednou za čas nejen otřít hadříkem, ale i vysát, jelikož do spár zapadá velké množství drobného nepořádku. Občas se pohovka z mikroplyše prodává s odnímatelnou vrchní vrstvou, kterou tak můžete vhodit do pračky a důkladně ji vyčistit.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu