Vybíráte novou sedačku? Poradíme, čeho se při výběru držet!

Sedací souprava je bezesporu dominantou každého obývacího pokoje. Na tom se určitě všichni shodneme. Je to kousek, který na sebe strhne veškerou pozornost a kterého si vaši hosté všimnou jako první. Už jen proto, že sedačka plní roli estetickou i praktickou zároveň, je potřeba vybírat opravdu pečlivě, protože vás bude reprezentovat.

Jenže jak vybrat tu správnou? Možná i vám klesla brada údivem, kolik možností je dneska k dostání. Sedačky se totiž hodně liší – ať už velikostí, tvarem, materiálem nebo po designové stránce.

Na první pohled se tak může zdát, že je nemožné v takové nabídce vybrat správně. A víte co? Vy se nemusíte ničeho bát, protože čtete dnešní článek. A v tom najdete hned několik praktických a užitečných rad, které se vám budou při výběru nové sedací soupravy hodit.


Rada číslo jedna: ze všeho nejdůležitější je tvar

Ještě než se začnete zamýšlet nad počtem míst k sezení nebo materiálem, musíte si ujasnit, jaký tvar sedačky hledáte. Tvar je totiž tím nejdůležitějším kritériem. K určení vhodného tvaru právě do vašeho obývacího pokoje vám může hodně pomoci jeho velikost.

Je sice pravda, že sedací souprava má být dominantním prvkem obýváku, ale rozhodně to neznamená, že se do místnosti kvůli sedačce už nic jiného nevejde.

Je to vlastně jednoduché: máte-li menší obýváček, jen těžko do něho nacpete robustní sedačku ve tvaru U, která je na prostor opravdu hodně náročná. V takovém případě bude ideální volbou klasická rovná sedačka, případně sedačka ve tvaru L.

Naopak pokud máte velký obývací pokoj a můžete si v něm dovolit zabrat spoustu místa sedačkou, můžete se odvázat a vybrat si již zmíněnou sedačku ve tvaru U, která působí mohutně.

Rada číslo dva: materiál je otázkou vkusu i praktičnosti

Druhá věc, nad kterou byste se měli zamyslet, je materiál sedací soupravy. Co se totiž materiálu týče, nabídka je rozhodně pestrá. Za špičku v tomto odvětví jsou považovány kožené sedací soupravy, které opravdu působí luxusním dojmem a rozhodně by vás reprezentovaly v tom nejlepším světle.

Na druhou stranu je to materiál náchylný na poškození, takže od něho radíme ustoupit v případě, pokud máte domácí mazlíčky nebo děti – mazlíčci by kůži mohli poškrábat, děti zase pomalovat. Oblíbené jsou čalouněné sedačky, které jsou příjemné na dotek.

Ovšem opět pozor, máte-li malé děti – ty často něco rozlévají nebo zašpiní jídlem a čalounění není zrovna snadno udržovatelný materiál.

Rada číslo tři: počet míst k sezení

Určitě se musíte zamyslet i nad počtem míst k sezení. Trochu to za vás vyřeší již samotný tvar – je logické, že sedačka ve tvaru U pro svou velikost nabídne více míst k sezení, nežli klasická rovná sedačka. Počet míst uzpůsobte tomu, kolik členů je ve vaší domácnosti, myslet samozřejmě můžete i na hosty.

Rada číslo čtyři: praktické funkce se hodí

Na závěr ještě stručně o praktických funkcích, které může vaše nová sedací souprava mít. Například takový úložný prostor se hodí vždycky.

Uložit do něho můžete cokoli: ložní prádlo, sezonní oblečení, polštáře a peřiny pro hosty nebo hračky, s nimiž si již děti nehrají. Další praktickou funkcí je možnost rozložení. To oceníte v případě, kdy u vás bude chtít návštěva zůstat přes noc.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru