Vyplatí se stavba nízkoenergetického domu?

Stavba nízkoenergetického domu může být skvělou variantou, jak ušetřit na energiích a chovat se ohleduplněji k životnímu prostředí. Nejedná se však o vůbec levnou záležitost. Vyplatí se tedy stavba nízkoenergetického domu?

O jaký typ domu se jedná?

Obliba nízkoenergetických domů narůstá s tím, jak se zvyšují ceny energií, především majitelům větších nemovitostí přináší nezanedbatelnou finanční zátěž. Nízkoenergetický dům totiž dokáže ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, a to především díky vhodnému výběru izolačních materiálů a stále se zdokonalujícím izolačním vlastnostem u stavebních materiálů.

autor: Flickr/Tom Parnell

Jako nízkoenergetický dům můžeme nazývat ten, který má spotřebu energie na metr čtvereční v rozmezí od 15-50 kWh. Trochu jinou kategorií jsou domy pasivní, u nich by spotřeba neměla přesáhnout 15 kWh. Porovnáte-li spotřebu klasické zděné stavby a nízkoenergetického domu, ihned si všimnete úspory v otázce spotřeby energie.

Na co se připravit?

Před tím, než se pro nízkoenergetický či pasivní dům rozhodnete, měli byste brát v úvahu některé podmínky. Klíčové je především vhodné místo pro stavbu takového domu. Nutné je přemýšlet nad orientací pozemku ke světovým stranám. Ideální je, jsou-li obytné místnosti orientovány k jihu. Druhým předpokladem je výborná izolace, třetím vzduchotěstnost a větrání. Dům by měl být dostatečně vzduchotěsný, aby udržel co nejvíce tepla, ale nutné je také možnost pravidelného větrání.

autor: Flickr/Tom Parnell

Vyplatí se nízkoenergetický dům?

Stavba nového domu či pořízení nízkoenergetického domu již postaveného, není levnou záležitostí, a proto je nutné se ptát, zda se vám investice v podobě nákladů vložených do stavby vyplatí. To se odvíjí od toho, z jakého materiálu bude dům postaven, zda bude zděný nebo se bude jednat o dřevostavbu, ale svou roli hraje také kvalita izolace.

Právě kvalitně provedená izolace, ať už na fasádě či u těsnění oken, je klíčová. Obecně můžeme říci, že investice do nízkoenergetického domu by neměla být vyšší o více než 10 % než u klasického domu. Vyšší náklady investované do stavby takového domu se vám většinou vrátí během následujících 20 až 40 let.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu