Vyšší cena nemusí automaticky znamenat vyšší kvalitu. Jak zjistit, jestli je nábytek kvalitní?

Také si myslíte, že vyšší cena znamená vyšší kvalitu? Máme pro vás dobrou zprávu, platit to nemusí! Jen se nesmíte nechat zlákat líbivým designem, ale zjistit si o nábytku podrobnosti. Poradíme vám, co je důležité.

Sedací soupravy

Sedací soupravy se běžně vyrábějí z pěny. Jejich kvalita se udává v kg/m3, sedačka by neměla mít méně než 30 kg/m3, kvalitní sedací souprava má pěnu 50-60 kg/m3. Levné sedačky mají hodnoty pod 25 kg/m3. Pevná kostra tvořící základ sedačky by měla být z masivního dřeva a překližky. Kvalitu kostry často prozradí váha sedačky. Jestliže ji zkusíte nadzvednout a je lehká, pravděpodobně to nebude ta pravá kvalita.

Potahové látky se vyrábějí kombinací přírodních a syntetických vláken. Odolnost potahové látky proti oděrům a ošoupání se udává v Martindale cyklech. A platí, že čím více cyklů, tím odolnější potah bude. Většina sedaček má 20.000-45.000 cyklů, kvalitní výrobek má hodnoty od 50.000 až do 250.000 Martindale cyklů.

Stoly a židle

Při výběru se můžete spolehnout na certifikáty a udílené ISO, které zaručuje, že například daná židle byla testována sovkami a tisíci simulovaného sezení. Už dotykem zjistíte, zda jsou v laku částečky prachu nebo nečistot. Zaměřte se také na případné otisky prstů. Tyto drobné povrchové vady svědčí o tom, že lak byl nanášen v prašném prostředí, nekvalitně nebo nebyl dostatečně vytvrzen.

Podíváte-li se na výrobek z druhé strany, dozvíte se, jak je výrobce precizní. Začištěná poddeska či kvalitní zapuštění šroubů nejsou při pohledu svrchu vidět, ale o úrovni vypracování vypovídají hodně. Jednotlivé díly k sobě musí přesně doléhat, případně mít čistě dotažené přiznané spáry. Znakem nízké kvality mohou být kousky lepidla, které při slepování dílů vyteklo a nebylo správně obroušeno.

Čalounění

Při kontrole kvalitně provedeného čalounění se zaměřte na to, jestli je materiál po celé ploše správně vypnutý. Hrany čalounění musí být materiálem zcela vyplněny, aby se nepropadávaly dovnitř. Materiál se musí po sezení vrátit do původní podoby, nesmí zůstat pokrčený či deformovaný. Švy by měly lícovat s okrajovou linií čalounění.

Výběru kvalitního nábytku určitě věnujte patřičný čas, pak vám vydrží 15 až 20 let. My vám už jen popřejeme příjemné posezení!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu