Vytvořte si pomocí feng shui pozitivní a produktivní pracovní prostředí

Čínské učení feng shui je již mnoho let oblíbené i v západním světě. Základním pojmem učení je čchi neboli všudypřítomná energie kolem nás. Cílem feng shui je umožnit nerušené plynutí této energie a nastolení harmonie v našem životním prostoru. Použijte principy feng shui k optimalizaci vaší kanceláře, ať již v práci či doma.

Vliv kanceláře na pracovní výkon

Mnozí z nás tráví velkou část každého dne sezením u pracovního stolu. Způsob, jakým je tento pracovní prostor navržen, může mít velký vliv na vaši produktivitu. Buď vám pomůže udržet si soustředění a motivaci, nebo na vás bude naopak působit rušivým a rozptylujícím dojmem. Uplatnění principů feng shui ve vaší kanceláři je jedním ze způsobů, jak podpořit klidné a produktivní pracovní prostředí a vytvořit pozitivní energii, která se přenese i do dalších oblastí vašeho života.

Vyčistěte kancelář od nepořádku

Uklizený pracovní prostor vám pomůže lépe se soustředit na pracovní úkoly. Nepořádek na pracovním stole i kolem je totiž velkým rušivým elementem. Vyčistěte proto svůj pracovní prostor od všech nepotřebných věcí, jako jsou staré papíry, přebytečné kancelářské potřeby a další předměty. Totéž platí i pro neviditelný nepořádek, nezapomeňte proto uklidit také „nepořádek“ v zásuvkách i v počítači.

Přemístěte pracovní stůl

Klíčem k uspořádání kanceláře podle feng shui je umístění pracovního stolu do vhodné pozice. Když sedíte u stolu, měli byste mít výhled na dveře, aniž byste s nimi ale byli přímo v jedné linii. Ideální umístění stolu je uprostřed místnosti, což umožňuje proudění energie všude kolem vás. Pokud to není možné, zajistěte alespoň, aby vaše záda nebyla obrácena ke dveřím.

Pracovní kancelář.
zdroj: unsplash.com

Umístěte do své kanceláře kousek přírody

Vneste do své kanceláře uklidňující účinky přírody pomocí rostlin nebo obrázků přírodních scenérií. Doporučované jsou především obrazy hor, jejichž energie vám dodá sílu. Rovněž okno s příjemným výhledem vám pomůže udržet soustředění po celý den.

Vyhýbejte se ohnivým prvkům a naopak do prostoru vneste vodu a kov

Feng shui využívá k dosažení rovnováhy prvky země, kovu, vody, dřeva a ohně. Každý prvek přináší do místnosti určitý typ energie a může být reprezentován různými materiály, barvami nebo předměty. Pro kancelář se ale doporučuje vyhnout se ohni, protože „může spálit energii a přinést napětí“. Vyhněte se proto zapalování svíček v pracovním prostoru nebo výzdobě červenými barvami, které mohou do pracovního života vnést zmatek a chaos.

Voda a kov jsou naopak pro kancelář mnohem vhodnější. Voda pomůže do vašeho pracovního prostoru vnést klid a plynulost, zatímco kov podpoří vaši přesnost. Jednou z možností je umístit na váš pracovní stůl miniaturní fontánku, malou kovovou sošku nebo další dekorativními předměty, které symbolizují tyto prvky. Vodu a kov můžete evokovat také tím, že svou kancelář zařídíte v odstínech modré, šedé a bílé.

Zdroj: thespruce.com, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu