Vyzrajte na vysoké nedoplatky elektřiny. Kde a jak můžete ušetřit?

Zvykli jste si, že vám za elektřinu každý rok vraceli, v posledních letech jste ale vy tím, kdo musí hradit nedoplatky, které nejsou zrovna nízké? Na vině může být nejen špatně zvolený tarif, ale i špatně nastavené zálohy. V kombinaci s tuhou zimou pak tisíce mizí, ani nevíte jak. Víte, jak můžete ušetřit za elektřinu?

Pokud se chcete vyhnout každoročnímu strachu z výšky nedoplatku za elektřinu, který na vás bude čekat, je na čase začít jednat. Vysoké nedoplatky se totiž neobjevují jen v souvislosti se špatným počasím, ale i v souvislosti se špatně zvoleným tarifem, nízkými měsíčními zálohami. A někdy jde jen o drahého dodavatele energií, i když byste si mohli vybrat levnějšího. Dnes vám řekneme, jak se můžete připravit na nadcházející zimu, abyste za elektřinu utratili co nejméně.

Zdroj: Pixabay

Jaký tarif jste si zvolili?

Víte, jakou máte distribuční sazbu a jaký tarif elektřiny si platíte? Právě tyto faktory ovlivňují cenu, kterou zaplatíte za každou spotřebovanou kWh. Čím výhodnější tarif si vyberete, tím méně na konci roku zaplatíte. Při volbě tarifu se zamyslete nad tím, jakou máte celkovou spotřebu energie a jaké zdroje využíváte. O tom, kolik elektřiny spotřebujete, rozhodují i konkrétní elektrospotřebiče. Pokud si zvolíte jednotarifovou sazbu, máte stejnou cenu po celý den. Pokud dvoutarifovou, bude váš odběr rozdělen do nízkého a vysokého tarifu. Během dne se vám budou střídat vyšší a nižší ceny za elektřinu. Pračku, myčku a sušičku je pak vhodné zapínat v době nízkého tarifu.

Čtěte také: Mikrovlnka umí nejen ohřívat. Víte, s čím vším vám může nejen v kuchyni pomoci?

Zjistěte si, z jakých sazeb si můžete vybírat. Existuje totiž sedm sazeb, které se liší podle způsobu vytápění. A to D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d, D61d.

Jak vysoké jsou vaše zálohy?

Základem, co se spotřeby elektřiny týče, jsou správně nastavené zálohy – přesněji jejich výška. Lepší je mít nastavené vyšší zálohy s tím, že vám na konci roku dodavatel energií něco vrátí. Než si platit měsíčně jen pár stovek s tím, že se vyhnete nevěřícnému kroucení hlavou a koukání na výšku svého nedoplatku. Zkuste své zálohy navýšit o pár set korun. Mnohem příjemnější je platit pravidelně menší částky než muset zaplatit jednou ročně vysokou sumu.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: Všichni jsme milovníci psů. Známe je ale doopravdy? 4 nepravdivé mýty o našich mazlíčcích

Výška záloh se nastavuje na začátku nového zúčtovacího období – a to na základě spotřeby z minulého roku. Pokud máte nedoplatek, zálohy vám zvýší. Pokud přeplatek, naopak vám je mohou snížit. Při změně dodavatele se výše záloh určuje podle vaší dosavadní spotřeby. Cena se odvíjí podle velikosti domu či bytu a instalovaných spotřebičů. Buď si zálohy zvyšte sami, nebo se řiďte rozhodnutím svého distributora.

Změňte dodavatele

Neignorujte, pokud jste u dodavatele, se kterým nejste spokojení. Právě dodavatel je tím, kdo určuje ceny. V Česku je spousta společností a vždy se najde nějaká, která pro vás bude mít příznivější podmínky, ale i ceny. Stačí, když se podíváte – a dost možná najdete dodavatele, který pro vás bude mít lepší podmínky, ale také výhodnější ceny. S výběrem nového dodavatele energií vám může pomoci například některý z online srovnávačů. Následná změna dodavatele energií je zdarma, administrativa, která je s tím spojená, není nijak náročná, protože za vás vše vyřídí váš nový dodavatel energií. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu