Z garáže postavili krásný jednopodlažní dům

I z něčeho, co je na první pohled obyčejné, lze vytvořit něco neobyčejného, troufáme si říct i úžasného. Důkazem o tom, jak lze i z mála udělat hodně, je tento dokonale prosvětlený jednopodlažní dům, který byl postaven z bývalé garáže.

Ze všeho nejdřív bylo třeba sehnat povolení

Majitelé nemovitosti měli tuto garáž jako oddělenou součást jejich vlastního domu. Časem se v nich zrodila myšlenka na to, že by tuto garáž o velikosti 120 metrů čtverečních mohli použít jako další rozšíření jejich aktuálního domova. I proto se majitelé snažili získat povolení k rozšíření budovy, ale také za pomoci architekta bojovali za získání územního rozhodnutí o změně využití pro přeměnu garáže v obytnou budovu.

Dispozice prostoru se kompletně změnila

Stará cihlová garáž se dříve skládala z garážové části jako takové a z přilehlé kanceláře.  Dispozice garáže však byla kompletně překopána. Příčky, jež dělily část garáže od kanceláře, byly zbourány a na jejich místě byly vytvořeny dvě nové ložnice, kanceláře, ale i koupelna se sprchou. Původní garážová vrata byla odstraněna a nahradil je vchod do domu a několik oken, díky nimž se do domu dostane tolik potřebné světlo.

autor: Jeremy Phillips

Charakteristickou vlastností této stavby je světlo

Nová přístavba, která byla přidána k původnímu domu majitelů, se stala vzdušnou a otevřenou kuchyní, kde najdeme i obývací a jídelní kout. Prostor je dokonale osvětlen díky velkému množství denního světla z venku. Největší zásluhy na tom má nejen prosklená část stěny s posuvnými dveřmi vedoucí na terasu, ale také prosklená část s hliníkovou konstrukcí ve stropu.

Minimalismus plný bílé barvy

Při pohledu na interiér si můžete povšimnout otevřenosti obývacího pokoje s kuchyní. Aby se dosáhlo maximálního prosvětlení prostoru, nebyly zde použity jen prosklené prvky přitahující světlo do interiéru, ale také světlé barvy. Kromě podlahy z bílých porcelánových dlaždic je i výmalba bílá. Sedací souprava v obývacím pokoji je ve světle šedé barvě, to vše v kontrastní kuchyni, kterou zdobí tmavě šedá barva v kombinaci s odvážnější limetkovou. Celý prostor je zařízen poměrně minimalisticky, což ještě více umocňuje pocit prostornosti a světla.

Prostor působí luxusně, přesto moderně

Z těchto prostor se můžeme plynule přesunout do jídelní části, která je od té obývací oddělena. I zde vládnou zejména světlé barvy a minimalistické prvky, které jsou však doplněny akcenty v podobě originálního obrazu. Všimnout si můžeme také kovových prvků u jídelních židlí, které prostor ještě více oživí.

Aby se dosáhlo co největší sjednocenosti prostoru venku a uvnitř, byla terasa zasazena ve stejné úrovni jako dům. Díky tomu stačí v létě otevřít posuvné dveře a domov majitelů se propojí se zahradou. Všechny prostory tohoto interiéru byly navrhovány s pečlivostí tak, aby působily luxusně, přesto moderně. Ložnice majitelů se pak nachází v přední části nového domu, ani zde nechybí dostatek denního světla a bílého vybavení, avšak u nábytku zde hraje prim spíše tepleji působící dřevo.

autor: Jeremy Phillips
autor: Jeremy Phillips
autor: Jeremy Phillips

To se však nedá říct o koupelně, která je moderní nejen na první, ale i každý další pohled. Prostorná vana je doplněna o umyvadlo ve stejném tvaru, vše s jemnými akcenty v modré barvě. Velkou výhodou neutrálně vybavené kuchyně je fakt, že nás jen tak neomrzí. Právě naopak! Stačí vyměnit barvu doplňků a během vteřiny máte pocit, že jste někde úplně jinde.

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT