Zachraňte, co můžete – pes na zahradě!

Přestěhovali jste se do nového domu se zahradou a vypustili čtyřnohého miláčka na zahradu? A on se vám odvděčil devastací vašeho ukázkového záhonu s okrasnými rostlinami? Poradíme vám, jak takové riziko minimalizovat!

Tichý devastátor

Základem je, aby pes měl dostatečný pohyb i mimo zahradu. Zkuste s ním chodit, co možné nejčastěji na procházky do parku. Pes se tak vybije mimo vaši zahrádku a okrasné keře v ní mají větší šanci, že zůstanou bez povšimnutí. Je nám jasné, že pokud jste v práci, pes má zahradu jen a jen pro sebe a podle toho se i chová.

Pudy nezastavíte

Musíte být tolerantní, ale to už asi dávno v soužití s chlupáčem víte. Pudy jdou pudy. Hrabání v záhonu je pro psa zcela přirozené – zahrabávání hraček, pamlsků, jak by smet. Psa je možné vycvičit na povely, které s ním na zahradě nacvičíte. Ne každý pes si to nechá vysvětlit. Pokud se na to necítíte, nemáte čas, zkuste pomoc odborníka.

Přirozené překážky

 Můžete záhon opatřit vyšším plůtkem. Ohraničit prostor mezi trávníkem a záhonem. A jasně tedy vymezíte, kam se smí, ale kam i ne. Plot může být proutěný, dřevěný nebo formou plastového pletiva. Vyberte si podle toho, co se vám nejvíce hodí do stylu zahrady. Na pomoc můžete povolat i rostliny, které odpuzují psy, například kakos, kopřivěnku.

Zamezte značkování na nesprávných místech

Další pudová věc, která vaši zahradě neprospívá. Pes má značkování teritoria v krvi. Jak tedy zamezit, aby označil všechno na zahradě? Postavte mu speciální patníky na místech, kde vám to bude vyhovovat. Nebojte se, nemusíte si zahrádku kazit betonovým sloupkem, postačí i vyšší kámen v rohu zahrady.

Pokud čtyřnohého miláčka nic nezastaví, nezbývá, než zahradu oddělit. Vymezit mu vyšším plotem místo, kde bude vládnout on. Nebo mu pořiďte prostornou boudu a pouštějte ho do zahrady jen s vaším dozorem.

Autor: Vlastimil Vachta
Tagy:
zavřít reklamu