Zahrada vláhu potřebuje. Jaké jsou vychytávky pro úsporu vody, peněz i energie?

Pokud máte větší zahradu, stojí za zvážení instalace automatického systému zavlažování. Tato investice se vám rozhodně vrátí, protože se zahrada zalévá přesně odměřeným množstvím vody a nedochází k jejímu plýtvání, jako když chodíte po zahradě s hadicí.

Systém zavlažování

Odpadají také problémy s tím, jak řešit závlahu v době, kdy odjíždíte na dovolenou. Základním požadavkem pro vybudování takového systému je dostatečně vydatný zdroj vody. Lze jej pořídit přes čističku spojenou s jímkou, kde se voda bude zachytávat a vy ji využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu čerpanou ze země tak velice ekologicky vracíte zpátky do země.

A co například studna?

Pokud sucha trvají dlouhou dobu, vyhlašuje se zákaz zalévání z vodovodního řádu. Je proto dobré mít na zalévání i jiný zdroj vody. Můžete si například vybudovat studnu, ale připravte se na překonávání velkých byrokratických překážek. Nebudeme je teď všechny jmenovat, ale je toho opravdu hodně, včetně průzkumů a přesných plánů. Každopádně vás celá tato „legrace“ (vrtaná studna o hloubce 30 metrů) přijde na 70.000 až 100.000 Kč. U čtyřčlenné rodiny se investice vrátí za 6 až 8 let.

Dotace na dešťovku

Zadržování dešťové vody je skvělým způsobem, jak se vodou předzásobit. Aktuální je to zejména poslední roky, kdy v létě delší období sucha střídají prudké přívalové deště. Při přívalovém dešti půda navíc nezvládne pojmout dostatek vláhy. Dešťovka je na zalévání nejlepší i proto, že je pro rostliny mnohem přirozenější než upravovaná voda z kohoutku.

Od roku 2017 je dokonce možné požádat v rámci programu Dešťovka o dotaci na zbudování podzemních jímek s čerpadlem. Příspěvek může být až 55.000 Kč. Pokud se ale nechcete pouštět do náročnější stavby, pořiďte si nadzemní nádrž, ty mají objem až 2.000 litrů.

Sami zhodnotíte, který způsob využívání vody mimo vodovodní řád by vám nejvíce vyhovoval. Každopádně jde o sázku na jistotu, jak už bylo řečeno, může dojít k pozastavení užívání pitné vody k jiným účelům. A pokud budou teplá a suchá léta pokračovat… tak aby vám zahrádka úplně neuschla…

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT