Zamioculcas či také kulkas zamiolistý je poměrně nenáročnou pokojovou rostlinou, se kterou se dnes můžete setkat v mnoha moderních interiérech i v obchodech s květinami. Nahrává jí také to, že je na pěstování opravdu nenáročná. Jak ji správně pěstovat, aby se jí i ve vašem domově dařilo.
Zaneprázdnění pěstitelé
Patříte-li do skupiny osob, které na své rostliny často zapomínají a nepřehání to ani s frekventovanou zálivkou, je pro vás kulkas pravou volbou. Na první pohled se totiž může zdát, že pokojovka roste sama bez jakékoliv péče. Jediné, co jí musíte čas od času dopřát, je zálivka. Určitě kulkas nezalévejte denně, rostlina by chytila hnilobu od stonku. Zalévat rostlinu můžete klidně jednou týdně či jednou za 14 dní. Záleží také na tom, jak moc je vystavena přímému slunci.
Dobrým pomocníkem pro vás může být dřevěná špejle, kterou zapíchnete do substrátu a pokud na špejli nic nenaleznete, je ideální rostlinu zalít.
Dostatek světla
Zamioculcas potřebuje také dostatek světla. Špatné umístění v interiéru mu může velmi škodit. Ideální je tedy místo, ve kterém je rozptýleno denní světlo, nevadí mu ani prudké sluneční paprsky po část dne. Neumísťujte jej do temné chodby, ale ani přímo k oknu, kde by na něj svítilo sluníčko po celý den. Ideální je stanoviště například na komodě či skříni, kde bude mít světla tak akorát.
Jak ji hnojit?
Pozor také na časté hnojení rostliny. Kulkas potřebuje svůj klid a ocení spíše, když si jej nebudete příliš všímat. Rostlina se hnojí především v létě, během zimy ji nikdy nehnojte. Zvolit můžete i tzv. tyčinkové hnojivo, o které se nemusíte příliš starat. Zapíchne se do zeminy a máte vystaráno, rostlina je totiž průběžně samovolně vyživována.
Moderní vzhled
Kulkas je však oblíbený nejen pro svou nenáročnou údržbu, ale také z důvodu moderního vzhledu. Stále je na trhu s pokojovkami celkem novinkou, ale jeho oblíbenost stále roste.