Zapomínáte zalévat vaše pokojové rostliny? Vyzkoušejte pěstování rostlin ve vodě

Pěstování pokojových rostlin ve vodě namísto v půdě je skvělou volbou pro překvapivé množství různých druhů. Zároveň je to ideální řešení pro cestovatele i velmi zaneprázdněné lidi. Co se vyplatí vědět, než s hydroponií začnete?

Proč pěstovat rostliny ve vodě?

Většina z nás má pro pokojové rostliny slabost. Líbí se nám, jak dokáží pozvednout vzhled našeho domova, ale udržet je při životě je často jiný příběh. Příliš málo vody je zabíjí, ale stejně tak i příliš mnoho vody.

Totéž platí o hnojivu, a to ani nemluvíme o těch druzích, které jako by uschly, když se na ně jen „špatně podíváme“. Místo toho, abyste to vzdali a přešli na umělé rostliny, jde o to, abyste byli kreativní a našli způsob, jak pokojové rostliny udržet naživu a prosperující.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zkusit pěstovat rostliny ve vodě, tedy s ponořenými kořeny, ale se stonky a listy vyčnívajícími ven. Není to něco, co by fungovalo pro každého milovníka rostlin, ani pro každou rostlinu, ale pro mnohé to může být skvělý nápad a záchrana. Jaké výhody hydroponie přináší?

  • Téměř nikdy nemusíte rostlinu zalévat, odpadá tak riziko přemokření i uvadnutí listů žízní.
  • Můžete cestovat, aniž byste museli zajistit někoho, kdo se vám o rostliny postará.
  • Můžete být kreativní a vytvářet krásné kompozice.
  • Uvidíte růst kořenů rostliny, což vám jako bonus umožní sledovat i jejich stav.

Jak pěstovat rostliny ve vodě?

Pokud chcete pěstovat pokojovou rostlinu ve vodě, můžete začít s plně vzrostlou rostlinou dříve pěstovanou v půdě nebo s řízkem. Snazší je začít s řízkem, ušetří vám to čas, který byste museli věnovat očištění všech nečistot z kořenů, a také eliminujete možnost, že se rostlina novému životu ve vodě nepřizpůsobí.

Za chvíli vám představíme několik rostlin, které jsou pro hydroponii nejvhodnější. Pravdou ale je, že můžete vzít prakticky jakoukoli rostlinu, obzvlášť bujně rostou ty popínavé, kousek uříznout a dát do vázy. Jen se ujistěte, že stonek je ponořený, ale listy ne. Než se nadějete, vytvoří se bujný kořenový systém.

Pěstování rostlin ve vodě.
zdroj: unsplash.com

Jakou nádobu použít?

Použít můžete v podstatě jakoukoli nádobu, která se vám líbí. Jediné, co musíte mít na paměti, je šířka hrdla, pokud používáte láhev, protože hrozí, že kvůli kořenovému systému rostlinu brzy nebudete moci vyjmout, aniž byste nádobu rozbili. Zde je několik nápadů, které stojí za zvážení:

  • Skleněné láhve – vintage láhve, láhve od piva a limonád nebo efektní láhve od alkoholu lze znovu použít jako vázy pro vaše pokojové rostliny.
  • Skleněné nádoby – pokud máte sbírku prázdných sklenic, například i zavařovacích, můžete je proměnit v praktické nádoby na zakořeněné řízky. Použít můžete i číše a skleničky na pití, případně stará terária či akvária.
  • Zkumavky – sada zkumavek je skvělou volbou pro vystavení jednotlivých stonků v poutavém aranžmá.
  • Nástěnné nádoby – nástěnné vázy a další nádoby mohou proměnit vaši sbírku pokojových rostlin v umělecké dílo. Protože rostliny, které rostou ve vodě, nepotřebují přímé slunce, jsou vhodnou volbou pro téměř jakoukoli stěnu ve vašem domě.
  • Žárovky – staré žárovky se skvěle hodí na malé řízky. S trochou vynalézavosti můžete žárovku připevnit na zeď nebo zavěsit ke stropu.
  • Vázy – můžete použít jakoukoli velikost vázy z jakéhokoli materiálu, od čirého skla po glazovanou keramiku. Jednotlivým stonkům se nejlépe daří ve vázách s užším hrdlem, které je udrží ve vzpřímené poloze.

I když vybraná nádoba na vodu nemusí být nutně průhledná, možnost sledovat kořenový systém a odhalit část rostliny, kterou byste normálně neviděli, je velmi působivá. Znamená to sice, že bude vidět i případný růst řas, ale nebojte se.

Funguje jakákoli voda?

Jednou ze skvělých věcí při pěstování pokojových rostlin ve vodě je, že téměř vždy bude fungovat jakákoli voda. Výjimkou je pouze případ, kdy je vaše voda opravdu nekvalitní, což se někdy stává u vody ze studny.

Pokud má vaše voda z vodovodu vysoký obsah chlóru, nemusíte si dělat starosti. Než do ní rostlinu vložíte, můžete ji nechat 24 hodin odstát. Naprosto v pořádku je také dešťová voda a většina druhů balené vody.

Požadavky na světlo

Jedním z mála problémů při hydroponickém pěstování pokojových rostlin je najít pro ně vhodné místo v domácnosti. Umístit je na okenní parapet, na který dopadá přímé slunce, je obvykle příliš, protože může dojít k přehřátí vody.

Nadbytek světla je také receptem na růst řas, pokud nepoužijete neprůhlednou nádobu nebo tmavě zbarvené sklo. Místo toho vyberte rostlinu, která snese nepřímé světlo, a umístěte ji na místo, které je světlé, ale ne slunečné. Nezapomeňte se také vyhnout průvanu, protože nechcete, aby se voda příliš ochladila.

Pokud se řasy i přesto objeví, není příliš obtížné se jich zbavit. Buď můžete rostlinu na chvíli vyjmout z nádoby, abyste ji očistili, nebo nádobu na jeden až dva týdny zakryjete, aby řasy neměly přístup ke světlu. Samotnou rostlinu to neovlivní, protože k fotosyntéze používá listy, nikoliv kořeny.

Hnojivo

Pokud si kladete otázku, jak má rostlina získat živiny, které potřebuje ke svému růstu, když místo v půdě roste ve vodě, je to oprávněná obava. Naštěstí je dnes snadné najít speciální hnojiva určená pro hydroponické pěstování. Stačí hnojivo přidat při každé výměně vody, což byste měli v ideálním případě dělat alespoň jednou za měsíc.

Nejlepší a nejjednodušší rostliny pro pěstování ve vodě

  • Toulcovka neboli lopatkovec – jedna z nejoblíbenějších možností pro hydroponické pěstování. Tato tropická rostlina je klasickou pokojovou rostlinou díky své snadné péči a krásným bílým květům.
  • Potos neboli šplhavnice – pokojová rostlina, kterou známě téměř všichni, je skvělou volbou pro hydroponické pěstování. Je to liánovitá rostlina, což znamená, že můžete uříznout kousek kdekoli podél stonku a umístit ho do vázy, kde zakoření.
  • Filodendron micans – tento druh, známý také jako sametolistý filodendron, se vyznačuje drobnými tmavě zelenými až načervenalými listy, které jsou jemné na dotek a na světle se téměř třpytí. Dobře zakořeňuje a bujně roste ve vodě.
  • Monstera adansonii – klasická velkolistá Monstera deliciosa možná není nejlepší volbou pro pěstování ve vodě, neboť je příliš mohutná. Její menší liánovitá sestřenice Monstera adansonii má podobné listy s otvory, ale neroste tak těžkopádně.
  • Voděnka tříbarevná – patří mezi nejmohutnější, nejrychleji rostoucí a nejrychleji zakořeňující pokojové rostliny. Vzhledem k tomu, jak snadno se pěstuje, není divu, že se jí daří i ve vodě. Její růžové, fialové a stříbřité listy vypadají v jednoduché váze úchvatně.
  • Zelenec – další klasických pokojových rostlin, která je skvělým kandidátem na hydroponické pěstování. Tento druh je nenáročný a ke svému růstu nepotřebuje mnoho světla. Navíc vytváří odnože, které se snadno oddělují.

Zdroj: balconygardenweb.com, outdoorhappens.com, realsimple.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu