Zbytečné chyby, které lidé dělají při rekonstrukci koupelny – 1. část

Pouštíte se do rekonstrukce koupelny? Chcete, aby vám sloužila mnoho dalších let bez jakýchkoliv chyb a problémů? V tom případě byste měli při rekonstrukci postupovat s rozvahou. Dnes vám přinášíme seznam nejčastějších chyb, které lidé dělají při rekonstrukci koupelny.

Zdroj: unsplash.com

Pokud jste se pustili do rekonstrukce celého svého domu či bytu, jistě nám dáte za pravdu, že právě rekonstrukce koupelny patří k nejsložitějším počinům ve vašem domově vůbec. Musíte zařídit mnohdy až minimalistický prostor, který musí po mnoho let odolávat vysoké vlhkosti, nemluvě o faktu, kdy zařizujete koupelnu v patře a nesmíte zapomenout na vysoké zatížení nosných prvků domu. Pokud chcete, aby rekonstrukce vaší koupelny proběhla bez větších zádrhelů, čtěte dál.

Připravte se na investici

Možná se vám zdá jako hloupost, aby vám někdo říkal, že to bez peněz nepůjde, že to víte i vy sami, ale opak je pravdou. Velmi často si lidé na rekonstrukci koupelny dávají bokem určitou částku, s níž počítají, velmi často jsou však nemile překvapeni tím, že je rekonstrukce stojí mnohem víc. Protože nová vana, umyvadlo, toaleta a nábytek opravdu nejsou nejdražšími položkami celé rekonstrukce. Velmi často padne poměrně velká částka i za samotné stavební práce – protože jen málokdo je dost velký kutil na to, aby si doma udělal vše sám.

Čtěte také: Chcete být zdraví? Nepodceňujte kvalitní spánek

Zdroj: unsplash.com

Dle zkušeností architektů byste si měli na rekonstrukci koupelny připravit alespoň sto tisíc korun (pokud vám bude pomáhat stavební firma). Pokud máte vyšší nároky, připravte si i dvakrát tolik. Velmi často se může něco zdát na první pohled levné, když ale nevyjde něco jiného, vše se najednou prodraží.

Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování koupelny? V rozměrech

Mezi nejčastější chyby při zařizování koupelny patří snaha dát do koupelny co nejvíce nábytku, ale i dalšího zařízení. Největší problém zde činí zejména snaha umístit umyvadlo či toalety do kouta místnosti. Víte však o tom, že minimální vzdálenost toalety či umyvadla od stěny činí 45 centimetrů? Stejná vzdálenost pak platí také mezi toaletou a umyvadlem. Mezi vanou a dalším zařízením by měl zůstat průchod o velikosti alespoň 65 centimetrů, v případě domácnosti s malým dítětem se vám bude hodit i metr.

Nejmenší sprchové kouty mají 80 cm na 80 cm, jde ale o nouzovou variantu pro opravdu malé koupelny. Jinak volte alespoň 90 cm. U vany dbejte na správné usazení, aby se nestalo, že bude vana ve vzduchu – pod tíhou by se mohla zdeformovat a poškodit nejen sebe, ale i obklady a těsnění.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Jak vybrat vhodné osvětlení do obývacího pokoje

Jděte na to od podlahy

U podlahy musíte být důslední, co se týče hydroizolace, ale také nosnosti a pevnosti podlahy. Řešením může být betonová deska s výztuží. Podklad musí být řádně zhuštěný, aby časem nedošlo k uvolnění spodní vrstvy, kdy by se ta vrchní prošlápla – dlaždice by mohly popraskat, navíc by podlaha nehezky vrzala. Pozornost věnujte zejména rohům podlahy, kde je nutné pod podlahou použít stěrkovou hydroizolaci a vytáhnout ji do výše alespoň 15 centimetrů do výše stěn. Do rohů nainstalujte silikonové pásky, které budou sloužit jako pružný dilatační spoj, navíc dojde k vytvoření vodotěsné vany. Silikonové pásky jsou součástí stěrky.

Nepropustná vana je velmi důležitá, nikdy nevíte, kdy bude vaše koupelna vlivem ucpaných odpadů či vytečené pračky vytopená a jistě nechcete, aby voda tekla i do zbytku vašeho bytu. V případě kvalitně provedené podlahové vany voda zůstane až do výše prahu v koupelně. Řešením může být také instalace odtokového kanálku v podlaze – nejde však o příliš časté řešení.

Problémy s trubkami a rourami

Odpadní potrubí musí být co nejkratší (pokud je to možné, tak do 3 metrů od svislého potrubí – stoupaček) a nejpřímější. Problém může nastat zejména ve chvílích, kdy si necháte nainstalovat mělký sprchový kout nebo bidet, u kterých nemá potrubí příliš velký sklon směrem od zařizovacích předmětů dolů. Zde je třeba počítat s dostatečně tlustou podlahou, v níž se odpady povedou. Snažte se vyhnout také chybě vedení rozvodů či odpadů v tenkých příčkách – pokud chcete vést rozvody instalací, měla by mít příčka tloušťku alespoň 120 mm, ideál je ale 150 mm.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu