Zelený domov. Chovat se šetrně k přírodě můžete i v paneláku

Je jedno, zda vás k udržování ekologické domácnosti vede starost o životní prostředí nebo úspora vlastních prostředků, zvolili jste skvěle. Připravili jsme pro vás některé tipy pro ekologický a zároveň ekonomický životní styl.

Úspora energie

Začít můžete tím nejjednodušším. Zhasínejte. Mobilní telefony a další přístroje nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu a spotřebiče nenechávejte v režimu stand-by. Zdá se, že jde opravdu o malé věci, přesto se za rok můžete dostat na úsporu i pár tisíc korun.

Šetření energie také napomohou úsporné žárovky či kvalitní spotřebiče, které neprodukují nadbytečné teplo.

Pokud máte dům, je zapotřebí jej, pokud možno, odizolovat. Unikající energie, respektive teplo, má negativní dopad na životní prostředí i na vaši peněženku. Zároveň je mnohem lepší i zdravější použít kvalitní stínící techniku, která zajistí v bytě přirozený chlad, než využívat klimatizaci.

Třídění odpadu

Většina lidí už třídění odpadu považuje za samozřejmost, což je skvělé. Recyklovat můžete ale i mnoho dalších věcí. Například staré oblečení místo do popelnice odneste do sbírkových kontejnerů pro charitativní účely nebo z něj ušijte něco nového. Také jídlo se dá recyklovat. Základem je nekupovat více jídla, než zvládnete spotřebovat. Pokud nějaké zbytky zůstanou, v ideálním případě ty rostlinné půjdou na kompost a živočišné někam na farmu, kde se stanou potravou pro chovná zvířata.

Používejte udržitelné materiály

Udržitelné materiály jsou ty kvalitní a v bydlení jsou určitě „in“. Je dobré, pokud si to můžete finančně dovolit, investovat raději více do kožené sedací soupravy než do té z koženky. Vydrží vám déle, nepopraská a patina z ní udělá originální kousek. To samé platí i o dřevěném či kovovém nábytku.

Šité sáčky

Na nákup každý z nás potřebuje něco, v čem ho odnese. Pokud chcete být i v tomto okamžiku šetrní, neměly by u vás chybět látkové tašky a také sáčky na skladování potravin, které lze použít opakovaně.

Kompostér

Efektivní recyklace vám pomůže dosáhnout vermikompostér. Jde o speciální nádobu s žížalami, která je navržena tak, aby ke kompostování mohlo docházet i ve vnitřních prostorách. Vermikompostér je vskutku unikátní doplněk domácnosti – využívá schopnosti žížal rychle přeměnit čerstvou organickou hmotu na humus a domácnost tak účelnou cestou zbavuje bioodpadu.

Úspora vody

V ekonomico – ekologické domácnosti by neměly chybět perlátory. Jsou to zařízení, která stačí namontovat na vodovodní baterii a díky usměrnění proudu vody a jeho provzdušnění se značně redukuje celkový průtok. A ačkoli se to nezdá, perlátory vám dokážou snížit spotřebu vody až 10.000 litrů vody za rok.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu