Zimní zahrada má mnoho tváří

Zimní zahrada může být obdobou skleníku se speciálním mikroklimatem pro celoroční pěstování nebo je proskleným prodloužením obývacího či jiného pokoje. A jsou i další možnosti.

Vzhled zimní zahrady

Zimní zahrada může být prosklené zádveří, veranda, zasklená lodžie, prosklená pergola nebo může mít formu střešní zimní zahrady či prosklené střechy. Zkrátka ji lze vybudovat jako komfortní prostor pro květiny nebo být součástí interiéru. Při tvorbě zimní zahrady doporučujeme spolupráci s architektem nebo projektantem, ale než nějakého odborníka oslovíte, měli byste vědět právě to, co od své zimní zahrady očekáváte.

Teprve od toho se bude odvíjet podoba projektu, konstrukce, výběr materiálů i vybavení zahrady. Důležitý je způsob začlenění zimní zahrady do celkové stavby. Nejlepším řešením je flexibilní oddělení od vlastního domu, a to i když je zimní zahrada vystavěna výhradně jako rozšíření obytného prostoru.

Jak tedy oddělit zimní zahradu od interiéru?

Zde se jako nejjednodušší řešení nabízí oddělit zahradu od obytného prostoru velkými prosklenými dveřmi, takže podle situace může být jak přímou součástí interiéru nebo tvořit samostatný systém.

Prosklené plochy ale automaticky znamenají únik tepla, proto zimní zahrada ve funkci rozšířeného obývacího pokoje často potřebuje přídatné vytápění. Doporučené a nejrozšířenější je požití několika plochých topných těles napojených na rozvod ústředního topení.

Sklo, stínění, ventilace

Pro zimní zahradu se hodí dvojsklo, které dokáže odstínit část tepelného a slunečního záření a v létě se tak nebude prostor přehřívat. Pro svislé části je nejlepší zvolit z vnější části sklo a ze strany vnitřní sklo bezpečnostní nebo sklo s folií. Pokud je zimní zahrada ve střešních částech domu, zvolte z vnější části opět sklo, a to s protisluneční úpravou, a z vnitřní strany sklo kalené, které odolá i tíze sněhu.

Jelikož mají zimní zahrady tolik proskleného prostoru, je zapotřebí vypořádat se s jejich zastíněním a regulací vnitřního klimatu, proto bývají ty nejnáročnější zimní zahrady napojeny na řídící jednotku, která ovládá zastínění a ventilaci na základě údajů z čidel o vnější a vnitřní teplotě, intenzitě slunečního záření vlhkosti či rychlosti větru. Pro běžné nároky můžete využít automatické systémy reagující na změny intenzity slunečního svitu s automatickým sledováním síly větru.

Za prudkého větru dají čidla povel servomotorům, a ty uvedou stínící prvky do bezpečného stavu tak, aby je vítr neponičil. Zimní zahradu můžete také doplnit motoricky poháněnými okny, jejichž ovládání zajišťuje teplotní automatika. Ta funguje na základě odečtu teploty v prostoru zimní zahrady. Existuje též manuální ovládání, kdy jsou na panelu umístěna tlačítka pro regulaci slunečního svitu, větru nebo teploty. Celý systém může fungovat i na dálkové ovládání.

Dřevo, ocel, plast nebo hliník?

Ocelová konstrukce má mnoho výhod. Kromě ceny jde o snadné spojování ocelových prvků, tedy o velkou variabilitu tvarových řešení konstrukce u složitějších fasád. Velkým kladem je i vysoká pevnost konstrukce. Nevýhodou naopak může být nutnost pečlivé povrchové úpravy a pravidelná údržba.

Dřevo má krásný a útulný vzhled, pro konstrukci zimních zahrad se využívá hlavně smrk a borovice nebo poměrně drahé dřevo dubové. Pokud plánujete zimní zahradu spíše jako skleník, použití dřeva je nevhodné.

V současné době se obecně pro výrobu konstrukcí zimních zahrad používá nejčastěji plast nebo hliník. Hliník je dobře zpracovatelný, umožňuje velké množství forem a má velkou životnost. Plastové profily jsou zase levnější, nabízejí největší množství barevných kombinací a mají nejlepší izolační vlastnosti.

Zimní zahrada je krásná věc, možná jste si ale ani neuvědomili, jak je její realizace náročná technicky i finančně. Pokud váš sen o zimní zahradě či zasklené lodžii přetrvává, s chutí do toho!

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu