zimní zahrada (zdroj foto: videoblocks.com) | ilustrační fotografie
článek: Zimní zahrada má mnoho tváří
Sklo, stínění, ventilace
Pro zimní zahradu se hodí dvojsklo, které dokáže odstínit část tepelného a slunečního záření a v létě se tak nebude prostor přehřívat. Pro svislé části je nejlepší zvolit z vnější části sklo a ze strany vnitřní sklo bezpečnostní nebo sklo s folií. Pokud je zimní zahrada ve střešních částech domu, zvolte z vnější části opět sklo, a to s protisluneční úpravou, a z vnitřní strany sklo kalené, které odolá i tíze sněhu.
Jelikož mají zimní zahrady tolik proskleného prostoru, je zapotřebí vypořádat se s jejich zastíněním a regulací vnitřního klimatu, proto bývají ty nejnáročnější zimní zahrady napojeny na řídící jednotku, která ovládá zastínění a ventilaci na základě údajů z čidel o vnější a vnitřní teplotě, intenzitě slunečního záření vlhkosti či rychlosti větru. Pro běžné nároky můžete využít automatické systémy reagující na změny intenzity slunečního svitu s automatickým sledováním síly větru.
Za prudkého větru dají čidla povel servomotorům, a ty uvedou stínící prvky do bezpečného stavu tak, aby je vítr neponičil. Zimní zahradu můžete také doplnit motoricky poháněnými okny, jejichž ovládání zajišťuje teplotní automatika. Ta funguje na základě odečtu teploty v prostoru zimní zahrady. Existuje též manuální ovládání, kdy jsou na panelu umístěna tlačítka pro regulaci slunečního svitu, větru nebo teploty. Celý systém může fungovat i na dálkové ovládání.