Zlepšete si náladu, aneb které barvy by ve vašem interiéru neměly chybět

Barvy mají velký vliv na lidskou psychiku a pocity. I proto s nimi pracují také odborníci – psychologové a terapeuti. Pokud chcete, aby na vás váš interiér dýchal pohodou a klidem, měli byste si řádně promyslet, které barvy do svého domova pustíte. Jejich působení můžete využít nejen ve formě výmalby, ale i u dekorací či textilií. Protože i maličkost může mít velký vliv.

Zdroj: pixabay.com

Už delší čas je potvrzené, že barvy mají tu moc ovlivňovat lidskou psychiku i pocity. I proto se při zařizování svého domova nezaměřujte pouze na trendy, ale i na to, jaký vliv budou vámi vybrané barvy mít na vaši mysl. Věděli jste o tom, že modrá sice uklidní, ale ve velkém množství vás může spíše zneklidňovat? Že žlutá je sice agresivní, ale v rozumné míře by ve vašem interiéru také neměla chybět?

Čtěte také: Jak uspořádat kuchyni z hlediska dispozice?

Každá barva nějak ovlivňuje naši náladu

Bílá barva nikdy nic nezkazí – jde o barvu čistoty a nevinnosti. Naši náladu ovlivní velmi pozitivně. Jde o barvu, která má pozitivní vliv také na naši imunitu. S bílou barvou by se to však nemělo přehánět, místo by působilo velmi sterilně a chladně. Pokud jste si dosud mysleli, že byste se měli vyhnout černé barvě, byli jste na omylu. Černá barva ve velkém množství sice působí smutně, pokud ji však použijete s mírou, bude působit klidně, elegantně a příjemně.

Zdroj: pixabay.com

Jak na nás působí barvy v interiéru?

Zelená barva je barvou, která zklidní naši mysl a pomůže nám se soustředěním. Červená barva je barvou agrese a zvyšuje krevní tlak. Proto ji používejte jen jako barvu doplňkovou, nikdy s ní nevymalujte úplně celý pokoj. Ani s růžovou bychom to neměli přehánět, pokud nechceme, aby prostor působil kýčovitě. Ve vašem interiéru by neměla chybět ani žlutá barva, ideálně teplejší odstín, který vás uklidní. Prostor bude vypadat více hřejivě, tato barva může mít velký vliv na zlepšení vaší nálady.

Nepřehlédněte: Jak zabezpečit kuchyni před dětmi

Domov plný barev

Co se žluté barvy týče, volte ji všude tam, kde chcete být aktivní a plni energie. Správnou volbou je pracovna, dětský pokoj nebo kuchyň. Zelená barva se hodí téměř kamkoliv. Jde o uklidňující barvu, která má léčivé účinky. Je jen na vás, jaký odstín se vám bude líbit nejvíc. Oranžová barva je vhodná do kuchyně, obývacího pokoje, ale i jídelny. Nikdy jí však nepoužívejte příliš, aby nepůsobila fádně.

Zdroj: pixabay.com

Výmalba však není jediným způsobem, jak vnést do svého domova trochu barev. Můžete vyzkoušet neutrální výmalbu, kdy si s barvami vyhrajete v podobě dekorací. Ty pak můžete měnit dle své aktuální nálady či ročního období. Přehozy, polštáře, deky, závěsy – možností je mnoho. 

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT