Změní koronavirus zvyklosti a nápady, jak v současnosti stavíme domy?

Už asi měsíc jsme všichni zavření doma na svých pozemcích, a to i přesto, že oficiálně už skončil zákaz volného pohybu osob. Mnoho z nás má ale před současnou situací respekt, takže se nikam do společnosti neženeme.

Pandemie koronaviru má jednu nespornou výhodu, máme spoustu času přemýšlet. Opravdu je práce z domova a neustálá přítomnost vašeho partnera to, co dlouhodobě chceme? Není nyní pravý čas na revoluci ve výstavbě rodinných domů?

Větší hranice mezi interiérem a exteriérem

Ředitelka rezidenčního designu společnosti Pfau Long Architecture Melanie Turner nyní přiznává, že budou chtít lidé výraznější přechod mezi interiérem a exteriérem. Nejnovější návrhy proto kalkulují se zachováním domácího soukromí striktně odděleného od společenského života.

Tím by se mělo mimochodem zabránit i zanesení jakýchkoliv nečistot a virových onemocnění do domácnosti. Melanie navíc předpovídá, že se v budoucnu budeme bát nejenom prachu, ale také třeba bláta.

Více antibakteriálních povrchů

Koronavirus zavedl absolutní čistotu prakticky všude. Hygienické standardy jsou najednou dodržovány nejenom na chirurgickém sále, ale také v řeznictví a městské hromadné dopravě. Architekti obecně věří, že se v budoucnu bude na stavbu domů používat více antibakteriálních materiálů, jako jsou například měď nebo krion.

Dá se očekávat i vzrůstající oblíbenost papírového kompozitu. Ten je obecně odolný vůči mikroorganismům, a navíc má velmi nízkou absorpci vlhkosti. V domech by se používal jak na stěnové panely, tak i desky nebo dokonce nábytek. Jde o velmi dobrou alternativu pro kámen nebo kov.

Zahrady se budou zvětšovat

V poslední době bylo velice moderní stavět dům až po okraje stavební parcely. Tím se sice zvětšila obytná plocha, ale rapidně se tím zmenšila venkovní zahrada. Architekta Sybille Zimmermann očekává, že po pominutí koronavirové krize bude trend přesně opačný. Lidé budou chtít opět trávit čas venku na vlastní zahradě. V případě takto závažného virového onemocnění je to zřejmě jedno z nejbezpečnějších míst, na nichž se jako lidé můžeme nacházet.

Ložnice budou ještě větší

Nejenom že budou ložnice v budoucnosti o dost větší než v současnosti, ale navíc se do nich bude instalovat více vestavěných skříní. Tím pádem se ložnice stane stejně flexibilní jako jiné místnosti rodinného domu. Jakmile se totiž ocitnete ve virové karanténě, potřebujete uspokojit alespoň 2 základní lidské potřeby. Za prvé si všichni musíme dojít na záchod a za druhé by se v ložnici měl nacházet stolek s notebookem a dalšími potřebnými věcmi. Do malé místnosti se všechno prostě nevejde.

Nepřehlédněte: Bydlení v karavanu může být nejenom útulné, ale také hodně stylové.

Vrátí se nízkopodlažní bydlení

V hustě obydlených oblastech se bydlení ve výškových budovách stalo standardem. Současná situace ale napovídá, že se lidé budou chtít z takových oblastí odstěhovat. Pandemie totiž odhalila spoustu nevýhod bydlení ve výškových budovách, nebo chcete-li panelácích. Už jenom procházení společných prostor nebo jízda ve výtahu je značně riziková. Nižší domy s vlastním vchodem tak v budoucnu budou jistě o něco atraktivnější.

Světová pandemie bude mít dopad nejenom na životy milionů lidí na světě, na světové ekonomiky, ale také na oblast výstavby rodinných domů. Na výše zmíněných změnách se shodla řada světově uznávaných architektů, takže bychom jim měli přikládat určitou důležitost.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu