Možná vás nepřekvapí, že normální tělesná teplota vašeho čtyřnohého miláčka je vyšší než ta vaše. O kolik ale? Všichni majitelé psů by měli také vědět, jak teplotu svého mazlíčka změřit a jak naměřené hodnoty interpretovat. Navzdory všeobecnému přesvědčení nelze tělesnou teplotu psa měřit hmatem. Teplý nebo suchý psí čenich nemusí nutně znamenat horečku nebo jiný zdravotní problém, jedná se o mýtus.
Tělesná teplota psů
Normální tělesná teplota psů se pohybuje přibližně v rozmezí 37, 5 až 39 stupňů Celsia. Všeobecně též platí, že malá psí plemena mají obvykle teplotu vyšší než plemena velká a střední.
Pokud je teplota vašeho psa mimo toto rozmezí, tedy vyšší či nižší, měli byste se obrátit na svého veterináře. Extrémně vysoká nebo nízká tělesná teplota totiž může vést až k úmrtí, pokud není okamžitě ošetřena.
Co dělat, když má pes abnormální teplotu?
Předně je třeba říci, že vašemu čtyřnohému miláčkovi nikdy nepodávejte volně prodejné léky, jako je paracetamol nebo ibuprofen, protože jsou pro psy toxické. Rovněž samozřejmě platí, že jakékoli metody ochlazování nebo zahřívání psa nevyřeší příčinu abnormálního stavu.
Pokud je váš pes podchlazený, má nízkou tělesnou teplotu, můžete mu pomoci zahřát se například pomocí láhve s teplou vodou. Elektrické vyhřívací polštářky používejte pouze za vaší přítomnosti, na nejnižší stupeň a nenechávejte je zapnuté příliš dlouho. Rovněž se ujistěte se, že mezi zdrojem tepla a vaším psem jsou deky nebo ručníky, aby nedošlo k popálení.
Pokud má váš pes vysokou tělesnou teplotu, nabídněte mu k pití chladnou vodu. Nenuťte ho ale pít násilím, pokud o to nemá zájem. Můžete také použít ručníky namočené ve studené vodě přes zátylek nebo v oblasti slabin, kterými budete psa chladit, ale nemotejte ho do nich, spíše je pouze přikládejte. Nikdy nepoužívejte led, protože může stáhnout cévy a způsobit, že teplota bude stále stoupat. Led by též mohl psa ochladit až příliš.
Jak správně měřit psí teplotu?
Nejpřesnější způsob měření tělesné teploty psa je rektální měření. Nepokoušejte se měřit teplotu svému psovi ústně, protože by vás mohl kousnout. I kdyby vám to pes dovolil, přesný údaj z tlamy nezískáte.
Co budete potřebovat? Kromě rektální digitálního teploměru si připravte též nějaký lubrikační gel, nejlépe se osvědčuje lubrikační gel na vodní bázi, ale lze použít i vazelínu nebo dětský olej.
Většina psů nemá ze zřejmých důvodů ráda manipulaci se zadní částí těla, takže tento úkon bude snazší, pokud vám s přidržením psa pomůže další osoba. Požádejte ji, aby jemně položila jednu ruku psovi kolem krku, druhou ruku pod břicho psa a jemně ho přitiskla ke svému tělu.
Poté zvedněte psovi ocas a jemně, ale zároveň rychle vložte dobře namazaný teploměr asi jeden centimetr do análního otvoru psa. Stiskněte tlačítko a počkejte na zvuk signalizující dokončení měření.
Máte potíže s rektální teplotou?
V nouzi lze psovi změřit přibližnou teplotu v podpažní oblasti. Jednoduše umístěte špičku teploměru do oblasti podpaží a držte přední nohu psa dole, dokud teploměr nezapípá. Poté k údaji teploměru přičtěte jeden stupeň, abyste získali obecnou představu o tělesné teplotě psa.
Toto měření ale není přesné. Na trhu jsou k sehnání též ušní teploměry vyrobené speciálně pro psí uši, které mohou rovněž poskytnout přibližný údaj o teplotě, nicméně ani ony nejsou považovány za příliš přesné.
Zdroj: vcahospitals.com, pets.webmd.com