Způsoby, kterými si často nevědomě ničíme naši sedačku

Sedačka je jedním z těch kusů nábytku, na kterém trávíme největším množství našeho času. Sledujeme z ní televizi, odpočíváme na ní, ale také na ní usazujeme naši návštěvu. Proto většinou chceme, aby nám vydržela v co nejlepším stavu, co nejdelší dobu. Mnoho z nás se ale často nevědomky dopouští každý den několika chyb, kterými životnost naší sedačky snižujeme.

Sedáváte stále na stejném místě

Je zcela normální, že máme tendenci tíhnout k určitému místu na pohovce. Nejčastěji se tento zvyk objevuje u sedaček ve tvaru písmene L, kdy každý chce sedět tak, aby si mohl na pohovku položit i nohy. Dlouhodobé sezení na stejném místě sedačky ale může způsobit její nerovnoměrné opotřebení. Proto se doporučuje měnit pravidelně místa, kde na pohovce sedíte. Jeden den se posaďte na levou stranu, další den na pravou nebo doprostřed. Rozložení váhy na celou pohovku pomůže zabránit předčasnému opotřebení v jedné oblasti.

Na sedačce spíte

Naprostá většina i rozkládacích sedaček není konturována pro dlouhodobé spaní každou noc. Pohovky jsou určeny k sezení, nikoli ke spaní! Dlouhodobé ležení na pohovce způsobí, že se časem prohne.

Neotáčíte polštáře

Dalším jednoduchým způsobem, jak maximalizovat životnost vaší pohovky, je pravidelné střídání a otáčení polštářů. Pokud to konstrukce vaší sedačky umožňuje, převraťte je spodní stranou nahoru a vyměňte jejich pozici. Pomůže to zabránit nerovnoměrnému opotřebení.

Sedačka stojí na slunném místě

Sluneční světlo může časem poškodit a změnit barvu některých typů tkanin. Nejenže sluneční paprsky mohou způsobit, že látka zesvětlá jinak na přední a jinak na zadní straně, ale může také způsobit zesvětlení kolem polštářů, a vaše pohovka tak bude vypadat „flekatě“. Umístěte proto sedačku raději do stinné části místnosti nebo se ujistěte, že máte zatažené žaluzie v době, kdy do místnosti dopadá nejvíce slunečního světla.

Vaše děti na pohovce skáčou

Skákání na pohovku či na pohovce je většinou doménou dětí, kterým to připadá velmi zábavné. Na jednu stranu je to pochopitelné, ale skákání na pohovce může mít devastující účinek jak pro polstrování, tak pro rám sedačky.

Zapomínáte sedačku pravidelně vysávat

Zametání a vytírání podlahy či luxování koberce v okolí sedačky je pro řadu lidí samozřejmostí. Překvapivě malé procento z nás, ale věnuje stejný čas i vysávání pohovky. Vysávání drobečků a dalších nečistot přitom pomůže zabránit jejich rozmělnění ve vláknech a udrží sedačku déle čistou. Začněte tím, že vyjměte polštáře a vysajete pod nimi a kolem rámu. Poté pomocí speciálního nástavce důkladně vysajete i polštáře.

Nepoužíváte digestoř

Především čalouněná sedačka je velmi náchylná na absorbování nejrůznějších pachů. Samozřejmostí by tak mělo být nekouření v interiéru, a pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyní rovněž důsledné používání digestoře během vaření. Digestoř odfiltruje nejen specifické aroma, ale také mastnotu

Bezohledně stěhujete nábytek

Patříte k těm, které pravidelně ovládá stěhovací mánie, kdy máte pocit, že váš obývací pokoj vypadá nudně a je nutné dodat mu život tím, že přemístíte nábytek? Právě stěhování z místa na místo ale může být pro vaši sedačku velkým rizikem. Pokud už ji přesouvat musíte, neměli byste ji tlačit, tahat ani sunout po podlaze, ale zvednout. V neposlední řadě pohovku nepoužívejte jako místo pro odkládání těžkých předmětů, i to může způsobit její poškození.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu