Vlastní bydlení je dnes finančně poměrně drahým špásem, který se snažíme vyrovnat tím, že si pořizujeme garsoniéry a byty menších velikostí. Malý byt pro vás nemusí být žádnou pastí, ba naopak se může stát skvělou výzvou, jak pracovat s prostorem a hledat ta nejefektivnější řešení. Skvělým způsobem, jak zvětšit opticky malý byt, je zapracování na jeho „zvětšení“.
Volte jednoduchost
V menších bytech a v interiérech menších rozměrů se snažte skladovat co nejméně zbytečných věcí. I když se to mnohdy těžko řekne. Snažte se také volit jednoduchý nábytek, minimalistický design a snažte se vybírat nábytek, který sahá spíše do výše a poskytne vám dostatek úložného prostoru. Místnostem dopřejte dostatek světla a nezapomínejte ani na zrcadla.
Nezapomínejte na důležitost barev
Díky vhodně zvoleným barvám můžete vykouzlit iluzi větší místnosti. Nejvhodnější barvou v tomto směru je bílá, která každou místnost prosvětlí a dobře se navíc kombinuje s výraznějšími barevnými doplňky. Opticky neutrální je barva šedá a volit můžete i žlutou či zelenou. Zapomeňte na barvu oranžovou a červenou. Chcete-li místnost opticky zvětšit, volte na podlahu tmavší barvy než na stěny.
Každý centimetr rozhoduje
Největším problémem malých prostor bývá také nedostatek skladovacích prostor, které by tak malý byt připravil o další místo. Kam tedy ukládat všechny věci? Dobrou volbou mohou být vestavěné skříně, postele s většími úložnými boxy či sedací souprava s úložným prostorem.
Na tapety se vzorem zapomeňte
Pozor si dávejte na výrazné vzory na stěnách, ty prostory opticky ještě zúží. Vhodnou volbou nejsou ani tapety, a pokud už tapetu doma mít chcete, volte spíše menší a méně výrazné vzory.
Víceúčelovost
Do malých bytů je vhodné volit nábytek a doplňky, které jsou výceúčelové, jednat se může o rozkládací pohovku, palandu, která má ve spodní části pracovní kout, ale třeba i jídelní stůl, který využijete i jako pracovní.