Zvolte ten správný typ plotu a ochraňte svůj majetek.

Ploty, brány, zdi, keře… to vše může oddělit vaši zahrádku od ostatního okolí. Výběr je opravdu široký a záleží jen na vás, jestli si vyberete plot kovový, dřevěný nebo přírodní, každý materiál má své výhody.

Ocelové pletivo

Oplocení má nejen chránit pozemek, ale má také plnit estetickou funkci a dotvářet celkový vzhled domu. Ocelové pletivo bývá vyrobené z drátů a důležitá je jejich povrchová úprava – mohou být pozinkované nebo potažené PVC. PVC úprava je nejrozšířenější, skvěle totiž odolává povětrnostním vlivům. Barva se obvykle používá tmavozelená, aby plot co nejlépe splynul s okolní přírodou a byl co nejméně nápadný.

Stavba ocelového plotu

K montáži plotu je doporučeno použít kovové kulaté sloupky stejné povrchové úpravy a typu, jako je pletivo. Stejnou úpravu by měly mít i napínací a vázací dráty, které plotu dodávají stabilitu. Důležitý je střední napínací drát, ten slouží k upevnění pletiva na více místech, a tak zabraňuje prohnutí nebo zvlnění plotu.

Dřevěná klasika

Dříve se používaly jako nejjednodušší řešení ploty plaňkové. Dnes je nejčastější variantou plot z ohoblovaných prken. Dřevěné ploty lze vyrobit na mnoho způsobů, výběr je z mnoha barev a odstínů, i proto jsou tolik oblíbené. Plot může být postaven z lamel, latěk nebo dřevěných mříží. Nevýhodou dřevěného plotu může být nutnost pravidelné údržby, se správnou péčí roste i odolnost dřeva.

Stavba dřevěného plotu

Stavba dřevěného plotu je v zásadě velmi jednoduchá, dnes už si můžete koupit hotové plotové díly. Nosnou jednotku většinou tvoří zabetonované sloupky. Na ty se pak upevní plotové držáky, obvykle tři kusy na jednu stranu. Na ty se pomocí nerezových šroubů upevní dřevěné díly. Nezapomínejte ale, že tvar, výška i celková podoba plotu podléhají stavebním regulativům, které se místně liší!

Kovaný plot

Kovaný plot je vysoce designovým řešením oplocení každého pozemku, jelikož jsou ukázkou poctivé ruční práce. Dá se vystavit jak k moderním budovám, tak ke starým domům – a to díky povrchové úpravě tohoto materiálu. Nejenom pěkný design je ale výhodou tohoto druhu – je též vhodný jako ochrana proti nezvaným návštěvám. Vysoká je také jeho odolnost proti vnějším vlivům, jako jsou povětrnostní podmínky či výkyvy počasí. Jeho životnost se tak pohybuje v řádech několika desítek let.

Stavba kovaného plotu

V tomto případě je vždy lepší, přenechat tuto práci specializované stavební firmě. Vzhledem k tomu, že se jedná o malou stavbu, je třeba dopředu zajistit dostatečné stavební povolení. Nejdůležitější je vytyčení pevných základů až do hloubky, kde půda nezamrzá – to je minimálně 80 centimetrů. Dalším důležitým krokem je také správná vzdálenost mezi jednotlivými sloupky. Zbytek raději opravdu nechte na specialistech.

Živý plot

Je třeba vzít v potaz, že živý plot je samozřejmě nejjednodušší, a hlavně nejpřirozenější variantou oplocení pozemku – nicméně neslouží jako ochrana proti zlodějům. Výběr druhu rostlin je samozřejmě na vás – listnáče, jehličnany či kombinace několika dřevin. I tvar oplocení je plně ve vaší režii. Nesmíte ale zapomínat na pravidelnou údržbu a osekávání, abyste namísto pěkného plotu neměli okolo domu les.

Kdy a jak vysadit živý plot?

Na výsadbu živého plotu máte čas od jara do podzimu. Nejvíce musíte dbát na kvalitu kořenového balu, který musí být co největší a nepoškozený. Nedoporučuje se vysazovat v horkých letních dnech, jelikož by mohl kořenový systém zaschnout. Do připravených jam nezapomeňte vsypat substrát a živý plot jednoduše vsadit.

Vjezdové brány

Kromě branky pro pěší vstup, je potřeba vyřešit také vjezd pro auto. K tomu se obvykle používají vjezdové brány, které bývají řešeny jako:

  • posuvné – pohyb do strany nebo do obou stran pomocí pojezdových kolejnic
  • samonosné otočné – jedno nebo dvě křídla vrat, která se otvírají směrem na pozemek či směrem ven

Jednotlivé typy bran nejsou rozměrově standardizovány a prakticky vždy se jedná o výrobu na zakázku.

Pokud teprve stavíte či renovujete dům nebo letní bydlení, určitě zvažte i otázky oplocení a vstupu na pozemek. Byla by škoda celý vzhled pokazit jen tím, že zvolíte esteticky nevhodné prvky. Plot, stejně jako domek, je vidět na první pohled! Jaký typ plotu si vyberete vy?

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu