10 užitečných povelů, které můžete snadno naučit i vašeho psa

Když se řekne výcvik psa, většině z nás se vybaví základní povely – sedni, lehni, ke mně, zůstaň. Kromě nich ale můžete vašeho čtyřnohého miláčka naučit celou řadu dalších povelů. Tyto triky jsou skvělým způsobem, jak psovi nabídnout mentální stimulaci, mnohé z nich navíc vycházejí ze základních povelů. Při jejich nácviku si s vaším miláčkem užijete spoustu zábavy a ohromíte všechny, komu je předvedete.

Štěkej a ticho

Když se vám podaří naučit psa tyto povely, předejdete s jejich pomocí případným problémům s chováním, především v situacích, kdy pes nadměrně štěká v nejméně vhodnou chvíli. Tyto povely umožní psovi štěkat v určitých situacích, ale vy budete mít vždy kontrolu nad tím, kdy má štěkání začít a kdy přestat.

Couvej

Také tento povel se může překvapivě dobře hodit v mnoha různých situacích. Jakmile váš pes umí na povel couvnout, můžete ho použít, aby se nevrhal ven ze dveří, netlačil se u ledničky nebo neohrožoval malé dítě při procházce. Naučit psa couvat je poměrně jednoduché. Potřebujete jen trochu trpělivosti a hrst pamlsků.

Pozdrav, dej pac

Nechte svého psa pozdravit přátele podáním tlapky. Jedná se o snadný trik, který psa obvykle naučíte během několika krátkých tréninků. Většina psů přirozeně ráda používá tlapky a bude mít radost z pozitivní pozornosti, kterou při tomto povelu dostanou.

Zamávej

Při loučení může být variantu povelu „dej pac“, zamávání tlapkou. Začněte tím, že psa naučíte dávat pac a potřást. Stejný úkon, který pes používá při potřásání, poté použijete k tomu, abyste ho naučili zvednout tlapku a zamávat.

Otočka

Podržením pamlsku nedaleko čumáku psa snadno nalákáte k otáčení. Pokud chcete tento psí trik trochu ztížit, můžete psa naučit točit se určitým směrem. Své přátele ohromíte, až jim ukážete, jak váš pes dokáže rozlišit mezi levou a pravou stranou.

Žumrej

Co může být roztomilejšího než vidět svého psa, jak sedí na zadních nohách s tlapkami nahoře a prosí o pamlsek? Tento psí povel může být o něco obtížnější na naučení než některé jiné, ale s trochou trpělivosti se vám to podaří.

zdroj: unsplash.com

Dej pusu

Pokud máte s vaším čtyřrohým mazlíčkem opravdu blízký vztah, můžete ho naučit povel „dej pusu“. Především dětem mokrý psí polibek vůbec nevadí. Snadným způsobem, jak vašeho psa naučit dát vám pusu, je využít společně s povelem malý pamlsek, který si přiložíte na tvář. Další výhodou naučení tohoto povelu je to, že pusa na povel vám může pomoci zabránit nechtěnému olizování.

Převal se

Nejprve se doporučuje trénovat psa na převalování po několika malých částech a postupně se dopracovat k tomu, aby se pes převalil celý.

Hra na mrtvého

Vašim přátelům určitě vyrazíte dech, až budete držet prst jako pistoli, řeknete bum a váš pes padne na zem a bude hrát mrtvého. Ačkoli to vypadá působivě, není tak těžké vycvičit psa, aby hrál mrtvého, zejména pokud jste ho už naučili převalovat se.

Ukloň se

Uklonění je psí trik, který spočívá v tom, že pes položí přední nohy a hrudník na zem a zároveň stojí na zadních nohou. Může to znít obtížně, ale pravdou je, uklánění je pro psy svým způsobem přirozené chování. Pokud pozorujete dva psy, jak si spolu hrají, často je uvidíte se uklánět. Je to způsob, jakým pes žádá druhého psa, aby si s ním šel hrát. Přirozenou hravost svého psa můžete snadno využít k tomu, abyste ho naučili povel „ukloň se“.

Zdroj: dogtime.com, pawshake.com.au

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu