7 důvodů, které vás přesvědčí o tom, že pořídit si psa, je dobrý nápad

Psi jsou jednoznačně nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Důkazem, že v našich životech často zaujímají velmi důležitou roli, je i známé pořekadlo, že „pes je nejlepším přítelem člověka“. Přemýšlíte o tom, že se připojíte k velké skupině lidí, kteří svou domácnost s těmito jedinečnými stvořeními sdílejí? Důvodů, proč to udělat, je mnoho, my jsme pro vás vybrali jen sedm naprosto zřejmých a ověřených.

Budete se více hýbat

Pořídit si psa je skvělou nenásilnou motivací k tomu, jak do svého života zařadit více pohybu a fyzické aktivity. Možná se vám ne vždycky chce jít na procházku, především když počasí není úplně ideální. Stačí ale jediný pohled vašeho čtyřnohého miláčka, který už stojí připravený u dveří, dešti navzdory, a vy neodoláte. Pravidelné každodenní procházky společně s vaším psem tak velmi napomohou vaší fyzické kondici a možná vám pomohou i shodit nějaký ten přebytečný kilogram.

Budete se cítit méně ve stresu a nebudou vás trápit deprese

Existuje mnoho vědeckých studií, které prokázaly, že psi pomáhají snižovat hladinu stresových hormonů v našem organismu. Hlazení psa, hraní si s ním nebo pouhé jeho pozorování přispívá ke snížení napětí a stresu. Vy se tak budete cítit vyrovnaně, a výrazně tak prospějete své mysli i tělu. Majitelé psů mají také menší pravděpodobnost, že budou trpět depresemi. Pokud lidé klinickou depresí již trpí, péče o psa prokazatelně pomáhá zmírňovat příznaky.

Váš společenský život se může zlepšit

Mnoho lidí se domnívá, že s vlastnictvím psa svým způsobem přijdou o svou volnost a musí omezit některé své sociální kontakty. Na jednu stranu to sice může být částečně pravda, záleží na úhlu pohledu a stylu života, jaký jste zvyklí vést, na stranu druhou vám ale čtyřnohý miláček může váš společenský život i rozšířit, obohatit. Při venčení psa se s vámi totiž může paradoxně dát do řeči poměrně velké množství lidí a nejen ve filmech se stává, že díky pejskovi najde hlavní postava i lásku.

Můžete dříve odhalit některé zdravotní problémy

Úžasný psí čich lze využít k různým účelům, včetně odhalování rakoviny. Mnoho majitelů psů uvedlo, že je jejich pes očichával, olizoval nebo šťouchal do míst, která se později ukázala jako rakovinná. Jednou z nečekaných výhod psa je tak zcela jistě i to, že vám může zachránit život tím, že vás upozorní na problém, který vy možná z počátku přehlížíte nebo mu nevěnujete dostatečnou pozornost.

zdroj: pixabay.com

Vaše děti budou méně trpět nemocemi i alergiemi

Někteří rodiče malých dětí mají někdy z pořízení psího mazlíčka obavu z důvodu hygieny a případných alergií svých potomků. Výzkumy ale ukazují, že děti, které vyrůstají v blízkosti psa, mají menší pravděpodobnost, že se u nich rozmanité alergie objeví. Psi vystavují své majitele velkému množství choroboplodných zárodků, což rovněž pomáhá vybudovat lepší imunitu vůči různým nemocem.

Pozitiva pro vaše srdce

Rozmanité studie prokázaly, že hlazení psa prokazatelně snižuje srdeční tep člověka. Majitelé psů mají také nižší výskyt srdečních onemocnění obecně. Svůj podíl na tom zcela jistě má již výše uvedený fakt, že pes nás nutí k pravidelné fyzické aktivitě.

Budete se cítit bezpečněji

Psi mohou být účinným „bezpečnostním systémem“ vašeho domova, jejich štěkání totiž odradí případné zloděje. Už jen vědomí, že máte psa, který dokáže pomocí svého bystrého sluchu odhalit každého, kdo se pohybuje v okolí vašeho domu či bytu, pomáhá zvýšit pocit bezpečí, což je přínosné i pro duševní zdraví.

Zdroj: cypressvet.com, journals.sagepub.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, jacionline.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu