7 nestandardních řešení běžných problémů v domácnosti

V domácnosti se z ničeho nic může objevit celá řada problémů. Ne vždy ale máme po ruce speciální nářadí, pomůcky a prostředky, které bychom potřebovali. Naštěstí často stačí trocha kreativity a znalost několika triků.

Prohýbající se police

Police, ať už sami o sobě, nebo jako součást nejrůznějších skříněk, často nesou neuvěřitelnou váhu. Pod touto vahou se ale mnoho z nich dříve nebo později začne prohýbat. Typicky se s tímto problémem setkáváme v případě knihovniček. Jednoduchým řešením, které prohnutí polic zabrání, je přišroubovat na spodní stranu po celé délce police jednu nebo dvě latě, v závislosti na váze, kterou má police nést, a její šířce. I malá laťka dokáže překvapivým způsobem zvýšit pevnost police a na první pohled není nic vidět.

Oprava rozbité nabíječky

Rozbitou nabíječku telefonu, tabletu i notebooku může zachránit tekutá izolační páska. Kabely nabíječek obvykle vydrží jen omezenou dobu, než se izolace na koncích začne třepit. Pokud je izolace prasklá, ale měděný drát uvnitř je stále neporušený, zkuste prasklinu zakrýt několika vrstvami tekuté izolační pásky. Dbejte na to, aby se kabel ničeho nedotýkal, dokud tekutá páska zcela nezaschne.

Poškrábání malby od obrazů

Patříte k těm, kteří mají na stěně velké množství obrazů a rámečků s fotkami? Občas se může stát, že mají tendenci z ničeho nic se posunout a u větších obrazů je s tímto pohybem spojeno i riziko poškrábání malby. Pokud chcete tomuto problému zabánit, naneste na zadní rohy rámečku tavnou pistolí malé tečky lepidla a nechte zaschnout. Lepidlo udrží obraz dále od stěny a zabrání případnému poškrábání.

Odstranění škrábanců na dřevě

Drobné škrábance na dřevěném nábytku několikrát přetřete vlašským ořechem a následně místo vyleštěte pomocí utěrky z mikrovlákna. Ořechy obsahují olej, díky němuž škrábance zmizí.

Mince místo podložky i pinzety

Věděli jste, že místo podložek pod viklající se nábytek nebo na podložení houpající se toalety můžete využít mince? Podsuňte mince pod toaletu, abyste ji vyrovnali, a pak použijte klasický tmel, abyste mince skryli. Dalším častým problémem je, že potřebujeme chytit nějakou malou věc, ale prsty to nedokážeme. Pinzetu ale po ruce zrovna nemáme. Stačí použít tři mince. Položte je na sebe tak, aby střední mince byla trochu zatažená, a budete takto moci chytit každou maličkost.

Odstranění vodního kamene z konce vodovodní baterie

Zatímco z páky a krku vodovodní baterie lze vodní kámen odstranit poměrně snadno, s místem, odkud voda vytéká, bývá někdy problém. Existují ale dvě velmi jednoduchá přírodní řešení. Na noc umístěte na konec kohoutku polovinu čerstvého citronu. Omotejte kolem citronu malý plastový sáček a připevněte ho gumičkou. Místo citronu můžete stejným způsobem použít také sáček s octem. 

Odstranění zápachu z čalounění

Věděli jste, že jedlá soda může pomoci odstranit pachy z gauče nebo čalouněného křesla? Stačí posypat látku přiměřeným množstvím, počkat přibližně dvacet minut a následně sodu z čalounění vysát.

Zdroj: familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu