7 věcí, na které při úklidu a čištění často zapomínáme, ale neměli bychom

Jednou z mnoha oblastí života, kterou pandemie koronaviru zasáhla, je i úklid domácností. Kromě obecně většího dodržování hygienických pravidel se začalo mnoho lidí více zajímat i o úklid a čistění předmětů, které každý den používáme. V souvislosti s tím byl sestaven i jakýsi řebříček věcí, na které bychom při úklidu rozhodně neměli zapomínat. Které to jsou?

Kliky, vypínače a úchytky

Z množství testů a studií, které se zabývaly tím, jak dlouho vydrží být virus infekční na různých površích, vyplynulo, že nejdelší dobu je koronavirus schopný přežít na předmětech z plastu a kovu. Mnoha takových věcí se každý den dotýkáme velmi často, aniž bychom si to uvědomovali. Navíc těmto předmětům často nevěnujeme dostatečnou pozornost ani při úklidu. Do této skupiny věcí patří především kovové či plastové kliky dveří, vypínače a rovněž nejrůznější úchytky na šuplících stolu, kuchyňské lince a dalším nábytku. Pravidelně čistit bychom je měli nejlépe pomocí prostředku s vysokým obsahem alkoholu, pro rychlé přečištění můžete použít i nejrůznější jednorázové čisticí ubrousky.

Nejrůznější klíče i volant

Dalším předmětem, který bereme do ruky ve spojitosti s naší domácnosti alespoň dvakrát denně, když odcházíme či přicházíme domů, jsou klíče. Nehledě na to, že většina z nás má i mnohé další klíče, od práce, od auta a podobně. Problémem navíc je, že tyto klíče pak často automaticky pokládáme na různá místa. Nemusí se jednat pouze o kabelku či kapsu, ale také o kuchyňský stůl či další nábytek. Když už jsme u klíčů od auta, stejným rájem pro choroboplodné zárodky je často i volant. Opět se vyplatí pravidelně sáhnout po čisticím prostředku s alkoholem.

Elekronika i platební karty

Poslední oblastí, na kterou při úklidu často zapomínáme, ale neměli bychom, je naše elektronika, tedy především mobilní telefony, tablety, notebooky, klávesnice, myši a také nejrůznější dálková ovládání. Určitě jste četli články o tom, že někteří z nás se svého mobilu dotknou až stokrát během jednoho dne. Přenést si tak z mobilu do našeho organismu nejrůznější škodlivé zárodky je víc než snadné. Mobilní telefon byste tak měli čistit každý den. Nabídka speciálních čisticích prostředků na elekroniku je velmi rozmanitá. V neposlední řadě, když už neplatíte kvůli strachu ze „špíny“ na mincích a bankovkách penězi, věnujte občas pár minut vyčištění platební karty.

Zdroj: thespruce.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu