Není téměř nikdo, kdo by doma neměl žehličku. Ačkoliv ji možná nepoužíváte každý den, čas od času se vám její služby mohou hodit. K tomu, aby byla plně funkční, však musí být dokonale čistá. Pro domácí použití je beze sporu nejvhodnější žehlička napařovací. Žehlení s ní je velmi jednoduché a rychlé. Pokud jsou však na vaší žehličce nánosy připálenin a vodního kamene, poradíme vám, jak se jich zbavit.
Jak vyčistit připáleniny na žehličce?
Jedním z nejčastějších problémů, které trápí všechny hospodyňky, jsou připáleniny na žehličce, konkrétně na její žehlicí ploše. Pokud máte modernější žehličku s nepřilnavou úpravou, pravděpodobně se s tímto problémem příliš často setkávat nebudete. Pokud nemáte, stačí vám špatně zvolená teplota v kombinaci s nepozorností – a na žehličce vám zůstane nehezký připálený flek, případně dokonce spálíte látku.
Čtěte také: Nasbírejte si medvědí česnek, vaše imunita vám poděkuje
Jestliže se vám na žehličku připálil kousek tkaniny, je třeba žehličku vyčistit co nejrychleji – rozhodně nepokračujte v práci, jinak si ušpiníte všechno další oblečení. Žehličku nečistěte agresivními přípravky, které by mohly plochu žehličky poškrabat. Místo toho si pořiďte přípravky, které jsou na čištění žehliček určené – patří sem různé čisticí tyčinky na žehlicí plochy, ale také speciální krémy a spreje.
Použijte to, co máte běžně doma
Pokud se vám nechce kupovat speciální čisticí prostředky na čištění žehliček, můžete použít to, co máte běžně v domácnosti. Ideální je zubní pasta, s jejíž pomocí se zbavíte menších připálenin. A jak na to? Na hadřík naneste trochu pasty a krouživými pohyby připáleninu odstraňte, poté vše otřete hadříkem s čistou vodou. S odolnějšími a většími připáleninami vám může pomoci ocet. Hadřík tentokrát namočte do něj a přejíždějte jím po horké žehlicí ploše, hadřík můžete také rovnou vyžehlit. Ocet by vám však neměl vtéct do napařovacích otvorů.
Nepřehlédněte: Plánujete koupi nové myčky, pračky či ledničky? Při výběru věnujte pozornost nejen ceně, ale též e..
V boji proti připáleninám by vám mohla pomoci také sůl, její použití si však nechte až na konec. S její pomocí čistěte spíše starší žehličky, u kterých vám nebude tolik líto, když je poškrábáte. A jak na to? Sůl zabalte do hadříku a přejíždějte jím po připáleninách. Potom žehličku otřete čistým hadříkem, připáleniny by se měly oddrolit. I zde si dejte pozor, aby se sůl nedostala do napařovacích otvorů vaší žehličky.
Vodní kámen a vaše žehlička
Pokud máte doma tvrdou vodu a používáte ji do vaší napařovací žehličky, může vás trápit také problém v podobě vodního kamene. Ten brání tomu, aby se pára dostala napařovacími otvory ven, případně se může kámen uvolňovat ve chvíli, kdy budete žehlit – prádlo pak bude zbytečně špinavé. Obecně platí, že čím tvrdší vodu doma máte, tím víc se budou nečistoty usazovat.
Pokud vaše žehlička nemá funkce, které ji samy zbaví všech usazenin, musíte ji zbavit vodního kamene sami. Není to však nic složitého. Vezměte si na pomoc ocet a v poměru jedna ku jedné jej smíchejte s vodou. Tento roztok pak nalijte do nádržky na vodu, žehličku nechte pár minut napařovat a poté nádržku propláchněte čistou vodou, abyste se zbavili zápachu, který bude ocet tvořit. Pomoci vám může i odvápňovací prostředek. Ocet je však rychlejší a levnější variantou. Nakonec očistěte napařovací otvory, a to za pomoci tyčinek do uší.
Autorský text