Plánujete koupi nové myčky, pračky či ledničky? Při výběru věnujte pozornost nejen ceně, ale též energetickým štítkům

Nejrůznější elektrické spotřebiče jsou důležitou a do jisté míry samozřejmou součástí našeho života. Mnoho z nás si navíc život bez ledničky, pračky, elektrické trouby, žehličky, sušičky či vysavače nedovede představit. Pokud máte pocit, že vám vaše stávající spotřebiče tak nějak dosluhují, a výhledově proto plánujte obměnu? Kromě ceny, designu či značky věnujte při výběru pozornost také jejich energetické náročnosti. Již několik let musí být všechny elektrospotřebiče označeny speciálními energetickými štítky. Pokud budete v obchodě hledat spotřebič A+++, už ho nenajdete. Letos na jaře totiž došlo v souvislosti s těmito štítky k určitým změnám.

Změna byla nutná

Důvodem pro změnu energetických štítků bylo to, že svým způsobem vlivem neustále modernějších a úspornějších spotřebičů vlastně přestaly plnit svou funkci. Tou bylo pomoci zákazníkovi v orientaci při výběru úsporných elektrospotřebičů. Jenže v uplynulých letech byla naprostá většina produktů řazena do nejúspornějších energetických tříd A+, A++ a A+++. Rozdíly mezi těmito třídami ale byly minimální a spotřebiče označené jinými písmeny téměř neexistovaly. Z tohoto důvodu tak došlo ke změně testovacích metod a dalších parametrů, které mají na zaražení elektrospotřebiče do konkrétní třídy zásadní vliv. Zároveň došlo též ke zpřesnění měřených hodnot, které tak lépe odpovídají hodnotám při skutečném používání spotřebičů v domácnostech.

Energetické třídy s plusy již neexistují

Nové energetické štítky člení spotřebiče do šesti různých energetických tříd označených písmeny A až G. S kategoriemi A+, A++ a A+++  se již nesetkáte. Kromě toho obsahují i nové přehlednější piktogramy, kterými jsou zobrazeny důležité údaje o spotřebě a dalších základních parametrech v závislosti na typu spotřebiče. Jedná se například o údaje o spotřebě vody či hlučnosti spotřebiče. Další novinkou je QR kód na štítku, který umožňuje nahlédnutí do Evropského registru výrobků s energetickým označením (EPREL) a porovnání výrobku s jinými.

Třídu A nehledejte

Vzhledem k tomu, že nové štítky byly vytvořeny i s ohledem na budoucnost, nelekejte se, že v současných obchodech nenajdete téměř žádné výrobky, které by měly energetickou třídu A či B. Došlo totiž k velkému zpřísnění hodnot, na základě kterých se výrobek do příslušné kategorie zařazuje. Nejúspornější třídy mají hodnoty, jejichž dosažení se u výrobků předpokládá až v následujících letech v souvislosti s dalšími inovacemi.  Spotřebiče, které byste tak v loňském roce našly označené jako A+++ se přesunuly do kategorií C či D.

Zdroj: theenergylabel.eu, newenergylabelt.eu

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu