Doby, kdy jsme si mohli vybrat mezi několika málo pracími prášky, jsou naštěstí dávno pryč. Dnešní nabídka pracích prostředků ale skrývá také určitá úskalí. Je příliš bohatá. Jak si tedy z velkého množství prášků, gelů či kapslí vybrat? A v čem spočívají hlavní rozdíly mezi těmito třemi druhy pracích prostředků?
Tekuté prací prostředky, jejich výhody a nevýhody
I když na pultech českých obchodů se objevily až mnohem později, věřte, že první tekuté prací prostředky bylo možné koupit již v polovině 50. let minulého století. Jejich výhodami je především to, že se snadno používají a jsou k dostání v obrovské škále vůní. Stejně jako většina výrobků mají kromě svých pro i svá proti. K jejich přednostem patří to, že se dají snadno použít na nejrůznější skvrny, především v případě, pokud nemáte po ruce odstraňovač skvrn. Při praní jsou velmi účinné především na mastné skvrny, protože tekutina lépe pronikne do vláken tkanin.
Pokud jde o nejčastější problémy, souvisejí především s jejich obaly. Odměrné čáry, které se nacházejí na uzávěrech většiny pracích prostředků a mají spotřebitelům pomoci se správným dávkováním, jsou často špatně čitelné. To způsobuje, že spotřebitelé často používají příliš mnoho pracího prostředku, což vede k zanechání zbytků prášku na oblečení i v pračce.
Tekuté prací prostředky také omezují účinnost některých čisticích složek, jako je kyslíkové bělidlo. To souvisí s tím, že hlavní složkou tekutých pracích prostředků je voda. Kyslíková bělidla ale ve směsi s vodou nejsou dlouhodobě stabilní. V neposlední řadě jsou plastové láhve, ve kterých se tyto prostředky většinou prodávají, navzdory recyklaci zátěží pro životní prostředí.
Kapsle, jejich výhody a nevýhody
Prací prášky v kapslích se poprvé objevily přibližně před deseti lety a šlo o jednu z největších změn v oblasti pracích prostředků za posledních více než padesát let. Kapsle obsahují prací prostředek a často též další čisticí nebo změkčující složky v malém balíčku z polyvinylové fólie, který se rozpouští ve vodě. Jejich použití je sice nejpohodlnější, ale zároveň na jednu dávku prádla také nejdražší.
Pokud jde o největší výhody, kromě pohodlnosti k nim patří zejména jejich lehkost a tím nenáročnost na přepravu či skladování a dále díky balení také nemožnost použít více pracího prostředku, než je potřeba. Na druhou stranu s tím souvisí i jedna z jejich nevýhod, nemožnost úpravy pro malou dávku prádla nebo ruční praní jednotlivých kusů oblečení. Podobně je nelze použít pouze na odstranění skvrn.
Prací prášky, jejich výhody a nevýhody
Práškové prací prostředky jsou na trhu již od 30. let minulého století. V poslední době ale jejich sortiment ustupuje do pozadí právě vlivem pohodlnějších a účinnějších kapslí a tekutých pracích prostředků. Jejich výhodou zůstávají nejnižší náklady a větší ekologičnost jejich obalů. Zde máme na mysli především prací prášky prodávané v kartonových krabicích.
Nepříliš často se hovoří o tom, že se jedná o nejúčinnější prací prostředek v případě, že máte doma tvrdou vodu. Specifické přísady, které se z tohoto důvodu do pracích prostředků přidávají, jsou totiž stabilnější v práškových strukturách. Stabilnější složení práškového pracího prostředku umožňuje též přidávání přísad, které působí na těžko odstranitelné skvrny, jako je například tráva. Pokud jde o negativa pracích prášků, jsou spojena s nutností skladování na suchém místě nebo s problematickým používáním ve studené vodě. Může docházek k tomu, že se zcela nerozpustí a zanechají zbytky na oblečení.
Zdroj: goodhousekeeping.com, purity.designuspro.com