Prací prášek, gel nebo kapsle? Co a kdy je lepší použít?

Doby, kdy jsme si mohli vybrat mezi několika málo pracími prášky, jsou naštěstí dávno pryč. Dnešní nabídka pracích prostředků ale skrývá také určitá úskalí. Je příliš bohatá. Jak si tedy z velkého množství prášků, gelů či kapslí vybrat? A v čem spočívají hlavní rozdíly mezi těmito třemi druhy pracích prostředků?

Tekuté prací prostředky, jejich výhody a nevýhody

I když na pultech českých obchodů se objevily až mnohem později, věřte, že první tekuté prací prostředky bylo možné koupit již v polovině 50. let minulého století. Jejich výhodami je především to, že se snadno používají a jsou k dostání v obrovské škále vůní. Stejně jako většina výrobků mají kromě svých pro i svá proti. K jejich přednostem patří to, že se dají snadno použít na nejrůznější skvrny, především v případě, pokud nemáte po ruce odstraňovač skvrn. Při praní jsou velmi účinné především na mastné skvrny, protože tekutina lépe pronikne do vláken tkanin.

Pokud jde o nejčastější problémy, souvisejí především s jejich obaly. Odměrné čáry, které se nacházejí na uzávěrech většiny pracích prostředků a mají spotřebitelům pomoci se správným dávkováním, jsou často špatně čitelné. To způsobuje, že spotřebitelé často používají příliš mnoho pracího prostředku, což vede k zanechání zbytků prášku na oblečení i v pračce.

Tekuté prací prostředky také omezují účinnost některých čisticích složek, jako je kyslíkové bělidlo. To souvisí s tím, že hlavní složkou tekutých pracích prostředků je voda. Kyslíková bělidla ale ve směsi s vodou nejsou dlouhodobě stabilní. V neposlední řadě jsou plastové láhve, ve kterých se tyto prostředky většinou prodávají, navzdory recyklaci zátěží pro životní prostředí.

Kapsle, jejich výhody a nevýhody

Prací prášky v kapslích se poprvé objevily přibližně před deseti lety a šlo o jednu z největších změn v oblasti pracích prostředků za posledních více než padesát let. Kapsle obsahují prací prostředek a často též další čisticí nebo změkčující složky v malém balíčku z polyvinylové fólie, který se rozpouští ve vodě. Jejich použití je sice nejpohodlnější, ale zároveň na jednu dávku prádla také nejdražší.

Pokud jde o největší výhody, kromě pohodlnosti k nim patří zejména jejich lehkost a tím nenáročnost na přepravu či skladování a dále díky balení také nemožnost použít více pracího prostředku, než je potřeba. Na druhou stranu s tím souvisí i jedna z jejich nevýhod, nemožnost úpravy pro malou dávku prádla nebo ruční praní jednotlivých kusů oblečení. Podobně je nelze použít pouze na odstranění skvrn.

Prací prášky, jejich výhody a nevýhody

Práškové prací prostředky jsou na trhu již od 30. let minulého století. V poslední době ale jejich sortiment ustupuje do pozadí právě vlivem pohodlnějších a účinnějších kapslí a tekutých pracích prostředků. Jejich výhodou zůstávají nejnižší náklady a větší ekologičnost jejich obalů. Zde máme na mysli především prací prášky prodávané v kartonových krabicích.

Nepříliš často se hovoří o tom, že se jedná o nejúčinnější prací prostředek v případě, že máte doma tvrdou vodu. Specifické přísady, které se z tohoto důvodu do pracích prostředků přidávají, jsou totiž stabilnější v práškových strukturách. Stabilnější složení práškového pracího prostředku umožňuje též přidávání přísad, které působí na těžko odstranitelné skvrny, jako je například tráva. Pokud jde o negativa pracích prášků, jsou spojena s nutností skladování na suchém místě nebo s problematickým používáním ve studené vodě. Může docházek k tomu, že se zcela nerozpustí a zanechají zbytky na oblečení.

Zdroj: goodhousekeeping.com, purity.designuspro.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu