Plánujete novou kuchyň? Pak jistě víte, jak náročné to je. Člověk bez zkušeností ji na první pokus zařídí správně a tak, aby vyhovovala, jen málokdy. Pokud se nechcete vydávat cestou kuchyňského studia či spoluprací s interiérovým designérem, můžete se před nákupem vzdělávat sami. A my vám s tím dnes pomůžeme. Poradíme vám, jak uspořádat kuchyňskou linku.
Stejně jako trendy vývojem prochází také způsob vaření – a s ním jde v ruku v ruce uspořádání kuchyně, které by mělo být maximálně praktické. Velkého rozdílu si můžete všimnout už u toho, že se dříve vařilo u téměř vždy rovné kuchyňské linky čelem ke stěně, nyní není ničím neobvyklým ani kuchyň v prostoru.
Čtěte také: Přestaňte se při vaření quinoy dopouštět této zásadní chyby!
Zatímco do menších kuchyní se opravdu hodí více klasické uspořádání kuchyně u stěny, do velkých prostor, kdy je kuchyň spojena s obývacím pokojem, se hodí klidně i prostorná kuchyň s kuchyňským ostrůvkem, který bude směřovat do zbytku obytného prostoru.
Při zařizování kuchyně pracujte se zónami
Ať už vaří kdokoliv a kdekoliv, jídlo připravuje většinou postupně. Nejprve se suroviny vyberou, zpracují a připraví. Následně pokračujeme tepelnou či jinou úpravou, nakonec servírujeme a myjeme nádobí. A kuchyň se dělí do jednotlivých funkčních zón právě podle této posloupnosti. Nemá smysl mít spíž hned vedle sporáku, když musíte jít nejdříve ke dřezu. Když tyto zóny dobře rozčleníte a budou na sebe logicky navazovat, ušetříte si čas, energii, ale také nervy.
Jak se snadno dostat tam, kam potřebujete
Všechny úložné prostory – pro skladování nádobí, příborů, elektrospotřebičů, ale také surovin a potravin je třeba zajistit dostatek skladovacích prostor. Mrazák, lednice, ale také všechny skříňky a police musejí být dobře přístupné a otevíratelné. Protože nechcete lovit pánev na dně zásuvky.
Nepřehlédněte: Konec falešné dokonalosti! Do interiérového designu proniká asymetrie
A co kuchyňská pracovní deska?
Pracovní desku do kuchyně by měl tvořit odolný a kvalitní materiál – často se používají desky z lisovaných desek potažených laminátem, dřevěné desky, ale také desky z mramoru, kameniny, keramiky či masivu. Pracovní deska je vytížená v každé kuchyni, a proto musí být dostatečně velká. Minimální doporučená šířka je 80 cm, pokud máte možnost, klidně ji udělejte delší. Nezapomeňte ji ani dostatečně osvětlit.
Varná zóna v kuchyni
Na přípravnou zónu v podobě pracovní desky by měla navazovat varná zóna, kde se nachází nejen sporák, ale také pečící trouba, varná konvice a ostatní elektrospotřebiče. Právě zde by měly být umístěny skříňky, v nichž budete skladovat všechny pánve, pekáče a hrnce. Nezapomínejte ani na kvalitní digestoř.
Plocha pro servírování
Vedle varné zóny by měla být zóna pro konečnou úpravu již hotových jídel. Ta by měla na varnou zónu plynule navazovat. Opět stačí, když bude vedle sporáku kus pracovní desky.
Mycí zóna
Mycí zónu umístěte strategicky tak, abyste se k ní dostali nejen po ukončení vaření, ale také při přípravě surovin, které je třeba opláchnout ve vodě. Do této zóny spadá dřez s odkapávačem, myčka na nádobí, ale také úložný prostor na houbičky, hadříky a mycí prostředky.
A jak skříňky rozmístit?
Výška pracovní desky bývá mezi 80 až 85 centimetry, záleží na výšce toho, kdo bude v kuchyni vařit nejčastěji. Pracovní deska se pokládá na horní okraj spodních kuchyňských skříněk. Správnou výšku kuchyňské linky poznáte tak, že máte při pokrčených rukách prostor mezi pracovní plochou a lokty 10 až 15 cm. Varná plocha může být nižší o 10 centimetrů.