Venku se postupně ochlazuje, sychravých dní přibývá – a to znamená začátek topné sezony. Před tím, než se ale pustíte do každodenního topení ve svých domovech, byste si měli zkontrolovat, zda topení funguje tak, jak má – a pokud to bude nutné, měli byste odvzdušnit všechny radiátory. A my vám dnes řekneme, jak na to.
Můžete tolit naplno, pokud ale budete mít radiátor zavzdušněný, nikdy nebude horký po celé své ploše. Mohou za to bublinky vzduchu, které způsobují, že radiátor zůstává v některých místech vlažný, ačkoliv zbytek je rozpálený tak, že se jej ani nedotknete. Před začátkem topné sezony proto doporučujeme kontrolu radiátorů, kam patří právě i zmíněné odvzdušnění.
Čtěte také: Tvrdá voda: Jak s ní doma žít?
Je jeden radiátor horký, druhý studený – nebo máte rozdílnou teplotu dokonce u jednoho jediného? A do toho slyšíte, jak v něm „šplouchá“ voda?
Jak na odvzdušnění radiátorů?
Ze všeho nejdříve byste si měli ujasnit, co se k odvzdušnění radiátoru používá – k vypuštění vzduchu slouží ventil, který najdete na boční straně radiátoru. Před jeho uvolněním si pod radiátor postavte kbelík, případně jinou větší nádobu, z radiátoru může vytékat voda a nechcete si zničit podlahu. Po ruce mějte také starší hadr na utření.
Vzduch z radiátoru odpusťte otočením odvzdušňovacího ventilu směrem vlevo, stačí otočit o půl otáčky a uslyšíte syčení – to je znamení, že vzduch uniká. Nezapomínejte na to, že se jedná o topení, proto může být vzduch horký. Ve chvíli, kdy syčení přestane a začne kapat voda, ventil uzavřete otočením doprava.
Nepřehlédněte: Vybíráme novou pohovku. Na které materiály se zaměřit
Po nějaké době tento postup zopakujte, ale nechce odtéct alespoň půl deci vody.
Jak odvzdušnit radiátor v rodinném domě?
Bydlíte v rodinném domě, který má více podlaží? Pak začněte u radiátorů v nejnižším podlaží, postupně jděte směrem nahoru. Ze všeho nejdřív otočte hlavici na nejvyšší stupeň, poté vypněte oběhové čerpadlo. Počkejte asi půl hodiny, všechny vzduchové bubliny se nahromadí na jednom místě.
Po tom, co vše odvzdušníte, opět zapněte oběhové čerpadlo. Zkontrolujte dostatečnost tlaku vody v oběhu. Po odvzdušnění zkontrolujte, jestli topí radiátory po celé své ploše, pokud jsou na nich další chladná místa, vše odvzdušněte znovu. Pokud topení nefunguje správně ani po několika pokusech, zavolejte si na pomoc odborníka – chyba může být závažnější a sami ji nevyřešíte.
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu
Před zahájením topné sezony zkontrolujte nejen radiátory, ale také vedení – i malé poškození může znamenat závažné problémy do budoucna. Pokud se z radiátoru odlupuje barva, nebo je na něm dokonce rez, je třeba nanést nový nátěr.
Zkontrolujte také to, zda radiátor nekape – v opačném případě by vám mohla kapající voda poškodit podlahu. Pokud najdete rez kolem ventilu (a ten tím pádem netěsní), zavolejte si na pomoc topenáře, který se postará o to, aby ventil zpátky těsnil.
Nezapomeňte na revizi
Pokud vlastníte kotel na tuhá paliva napojený na teplovodní soustavu ústředního vytápění domů – včetně krbových vložek a kamen s výměníkem, musíte podstoupit pravidelnou kontrolu technického stavu a provozu. Od 1. září 2018 je nutná revize jednou za tři roky. Povinnost se vztahuje také na kontrolu komínů. Čistit komín můžete sami, jednou ročně však musí čištění provést kominík.