Základem každé kuchyně by měly být kvalitní kuchyňské nože – i proto byste měli jejich výběru věnovat dostatek pozornosti. A když už je doma budete mít, měli byste jim věnovat dostatečnou péči. Protože právě ostré a kvalitní nože vám usnadní krájení všech potravin. Ušetříte tak spoustu času, ale i nervů. Navíc budou vámi připravené pokrmy preciznější.
Jak na výběr kvalitního kuchyňského nože?
Kvalitní kuchyňský nůž nikdy nevybírejte primárně podle vzhledu. Je spousta nožů s líbivou reklamou, jejich kvalita je však mizerná. Ideální nůž se od rukojeti ke špičce postupně zužuje, u levnějších modelů to tak nebývá. Kvalitní nůž je precizně zpracovaný, má ostrou a pevnou čepel, samozřejmostí je dobře padnoucí rukojeť.
Nezapomeňte: Měkké ostří nabrousíte snáz, ale dlouho ostré nevydrží. Tvrdé ostří se bude brousit hůř, ale vydrží ostré déle.
Čtěte také: Domácí lékárnička: Co by v ní nemělo chybět a jak ji nejlépe skladovat?
Menší nože by měly být pružné jen málo, velké nože vůbec. Tohle ovlivňuje tvrdost a houževnatost materiálu, z něhož byl nůž vyroben. Čepel nože musí být odolná proti korozi, minimální tvrdost nože je 52 maximální 60. Nezapomínejte na to, že čím je ocel tvrdší, tím křehčí bude čepel. Při výběru nože byste měli zkoumat i další parametry, jako jsou: hmotnost nože, účel použití, materiál, délka, tvar, ostří a klín čepele.
Které nože by měly být ve vaší kuchyni?
V každé kuchyni by mělo být hned několik nožů – nepotřebujete jich mít desítky jako v profesionální restauraci, rozhodně byste ale měli mít víc než jeden nůž. Místo kvantity volte kvalitu. Zatímco ovoce se vám bude krájet lépe s malým nožem, na zeleninu je lepší velký nůž. A které nože byste měli doma mít?
Ve vaší kuchyni by neměly chybět tyto nože:
- Kuchařský nůž – univerzální nůž, který je vhodný na porcování a krájení masa, ovoce, zeleniny, bylinek. Zvládnete s ním nakrájet téměř cokoliv, co vás jen napadne.
- Nůž Santoku – tento nůž je vhodný na drcení, sekání či krájení kostek. Zpracujete s ním ryby, maso, bylinky i zeleninu. Tento nůž má široké ostří. Zvládnete s ním nakrájet i pepř.
- Nůž na pečivo – jde o dlouhý nůž s dlouhým a zubatým ostřím. Proti klasickému kuchařskému noži je lehčí.
- Vykosťovací nůž – nůž má úzkou a špičatou čepel, doma se vám bude hodit, pokud často vykosťujete maso.
- Nůž na zeleninu a ovoce – tento nůž je menší, hodí se na vykrajování, loupání a čištění ovoce, zeleniny a hub.
- Nakrajovací nůž
- Sekáček na maso
Jak se starat o nože v kuchyni?
Ačkoliv je na některých nožích psáno, že je můžete bez obav vložitt do myčky, je lepší se tomu vyvarovat. Nože je vhodné umývat ručně, ve vlažné vodě. Po umytí je ihned usušit. Díky tomuto postupu můžete výrazně prodloužit jejich životnost.
Nepřehlédněte: 5 věcí, které často skladujeme v koupelně, ale neměli bychom
V myčce na nádobí jsou vysoké teploty, které nožům příliš nesvědčí. V myčce se může poškodit rukojeť nože, zaschlé zbytky jídla mohou poškodit čepel. K udržování ostří používejte ocílky, ve chvíli, kdy se ostří opotřebuje, použijte brusný kámen nebo brousek. Vybírat si můžete z různých úrovní hrubosti.
Svoji péči vyžaduje také rukojeť – dřevěnou můžete udržovat za pomoci olivového oleje, kterým ji můžete potírat. Rukojeť pak nebude tolik vsakovat vodu. Nože skladujte tak, aby o sebe v zásuvce vzájemně nenarážely, netřely se o sebe či další předměty a nehrozilo, že se o ně vy nebo vaše děti poraníte.