Vertikální zahradnictví není novinkou. Tato metoda zahradničení existuje po celá tisíciletí. Dnes popularita vertikálního zahradnictví roste po celém světě. A to nejen jako dokonalé okolí v příměstských oblastech, ale i jako ozonový obraz pro zlepšení smogu ve městech. Vertikální zahrady ale nejsou vhodné jen pro fasády domů. Jejich realizace je možná samozřejmě i v interiéru bytů a domů, takže se člověk může těšit na krásu přírody i uvnitř budovy.
Co si tedy může člověk představit pod pojmem vertikální zahrady
Rozsah vertikálního zahradnictví je poměrně široký. A výsledky mohou být docela působivé. Dnes se tento druh terénních úprav aktivně používá při navrhování příměstských oblastí, interiérů interiérů a městských oblastí. Jde v podstatě o osázení určitého území nebo určitého místa zelení v jakémkoliv množství. Lze tak vytvořit opravdu dokonalý rostlinný obraz, který láká kolemjdoucí, aby na něj alespoň pohlédli. Jedná se tedy o technologii, při které se rostliny pěstují na svislých podpěrách.
Čtěte také: 5 věcí, které často skladujeme v koupelně, ale neměli bychom
Kde všude je možné vertikální zahrady umístit
Vertikální zahradnictví lze použít k vytvoření nezávislých kompozic, k provedení územního plánování zón, k výzdobě stávajících budov. Ve většině případů jsou tyto vertikální zahrady tedy umístěny na fasádách domů a tudíž jsou realizovány v exteriéru. Ovšem každá taková vertikální zahrada se může umístit i na terasách, nebo dokonce na střechách domů.
Mohou tak vzniknout skvělá odpočinková místa nejen pro majitele domu, ale třeba i pro zaměstnance, kteří v budově pracují. Co se týká exteriéru, tak zde to nemusejí být jen svislé stěny budov, ale klidně se může jednat o protihlukovou stěnu podél dálnice, nebo dokonce i uměle vytvořenou stěnu, která může oddělovat třeba dětské hřiště a podobně. Možností je opravdu mnoho a fantazii se zde meze nekladou.
Nepřehlédněte: Domácí lékárnička: Co by v ní nemělo chybět a jak ji nejlépe skladovat?
Vertikální zahrada v interiéru
Pokud ovšem je vertikální zahrada projektována spíše do interiéru, může to být stěna oddělující kuchyňský kout a obývací pokoj, nebo dokonce jen dekorace ve vstupní hale. Taková vertikální zahrada ale může zdobit rovněž chodby nemocničního zařízení, hotelů, penzionů, ale také restaurací nebo kanceláří. Je pak vytvořen dokonalý ekosystém, který má několik výhod a tak jsou tyto zelené stěny velmi populární.
Jaké výhody mají vertikální zahrady
Jde především o očistu okolního ovzduší, protože ve většině případů, kdy je taková vertikální zahrada instalována na budovách domů, se jedná o prostor ve městě, kde není možnost vysadit jakoukoliv zeleň nebo jí je v daném místě dost málo. A pokud se jedná o budovy, vertikální zahrady mohou zamaskovat jejich nevzhlednou a popraskanou fasádu. Dále je třeba zmínit, že taková výsadba zeleně ve svislé poloze na stěnách a fasádách tlumí hluk z ulice, v letních měsících chrání budovu před přehřátím, pohlcuje prach a okysličuje vzduch. Navíc plní také estetickou funkci.
A jaké rostliny jsou vhodné?
Je to individuální, ale co se týká venkovního prostředí, jsou to především sukulenty, malé stromy připomínající bonsaje a jiné rostliny, které rostou například v horských oblastech. Zde totiž rostliny rostou na skalnatých úbočích a nepotřebují každodenní péči nebo závlahu. Mnohé rostou dokonce bez zeminy, a to jsou právě rostliny vhodné pro takovouto realizaci. Vnitřní vertikální zahrady se mohou pyšnit kapradinami, rostlinami s velkými listy a podobně. V každém případě se každá taková vertikální zahrada může pochlubit svou originalitou, fantazií a dokonalostí. Ve fyto designu interiéru jsou to dekorativní moduly se síťovým rámem a naplněné kompaktními sazenicemi.