Ačkoliv indukční deska ohřeje vodu ze všech zmíněných variant nejrychleji, šéfkuchaři zase nedají dopustit na plynový sporák. Víte však, která z uvedených variant vás vyjde nejlevněji? Plyn, elektřina nebo indukce?
Elektrický sporák
Při koupi elektrického sporáku vás čeká vybírání mezi litinovými plotýnkami a sklokeramickou deskou. Levnější model s litinovými plotýnkami je méně výhodný – plotýnky se nahřívají delší dobu, nevýhodou je také setrvačnost při regulaci teploty. Účinnost těchto plotýnek je 50 procent. Sklokeramická deska pro vás bude dražší, ale spotřebujete u ní mnohem méně elektřiny. Její účinnost je o 10 procent vyšší, požadované teploty dosáhnete mnohem rychleji.
Čtěte také: Zrcadlo a bydlení. Víte, kde mu to bude slušet a kam byste jej věšet neměli?
Pokud chcete kupovat elektrický sporák, je lepší investovat do sklokeramiky. Nejen, že vás bude její provoz stát méně peněz, ale navíc se vám bude lépe čistit. Navíc je vybavena světelnou indikací zbytkového tepla, takže se sníží riziko, že se popálíte. Sklokeramika je však náchylnější na poškození než sporák s litinovými plotýnkami. V porovnání sklokeramiky a litinou je úspora vyšší až od 40 procent.
Indukční deska
Velmi oblíbenou variantou je v současnosti také sklokeramická deska s indukčním ohřevem. Jde o velmi úsporný zdroj tepla na vaření, který pracuje na základě zákona o elektromagnetické indukci. Velkou výhodou tohoto způsobu vaření je snížení tepelných ztrát, ohřívá se přímo dno kovové nádoby, nikoliv sporák jako takový.
Indukční sporák se může pochlubit úsporou energie, která se pohybuje kolem 60 až 80 procent nároků sklokeramické desky. Také doba ohřevu na indukční desce je mnohem kratší. Pro vaření na indukci potřebujete hrnce s obsahem železa, které je magneticky vodivé.
Nepřehlédněte: Proč byste si měli pořídit sprchu s odtokovým žlabem?
Plynový sporák
U plynového sporáku jistě oceníte možnost rychlé regulace teploty při vaření, stačí stáhnout sílu plamene. Vaření na plynu je rychlé a skvěle ovladatelné. U moderních sporáků máte zabudovanou také pojistku, která v případě uhašení plamene automaticky zastaví přívod plynu, takže vám nebude hrozit jeho únik. I přesto se doporučuje nechat plynová zařízení v domácnosti pravidelně kontrolovat revizními techniky.
Při koupi plynového sporáku se musíte rozhodnout, zda budete používat zemní plyn nebo lahvovaný propan-butan. Povrch plynových sporáků je poměrně členitý, proto vyzkoušejte, zda půjde dobře rozebrat a vyčistit.
Autorský text