Spánek je důležitou součástí života každého z nás – nejen, že se po něm cítíme dobře fyzicky, ale také psychicky. Co však dělat v případě, kdy se vám kvalitního spánku nedostává? A to ani v případě, kdy je vše kolem vás v pořádku? Máme pro vás hned několik tipů, které by vám mohly pomoct.
Hormon melatonin je pro naše tělo velmi důležitý – uvolňuje se během spánku, především kolem půlnoci. Jde o hormon/antioxidant, který lidské tělo chrání před stresem, pomáhá s posílením imunitního systému, ale také zlepšuje regeneraci, pomáhá v boji s infekcemi, chrání lidský mozek před záněty a má pozitivní vliv na reprodukční zdraví. I z těchto důvodů je důležité spát nejen dost, ale také kvalitně.
Čtěte také: Jak se vypořádat s vytopeným bytem?
Když je melatoninu málo
Spousta náš žije nezdravým životním stylem a ten se odráží kde jinde než u spánku. Vlivem špatného způsobu života produkce melatoninu klesá, a váš spánek pak není kvalitní. Nezáleží na tom, zda nemůžete večer usnout, nebo se budíte několikrát v průběhu noci – časem pocítíte jeho nedostatek. Pak budete nervózní, budete mít problémy se soustředěním a pamětí, nemluvě o úzkostech a náchylnosti k tloustnutí a nemocem. Pokud je však vše ve vašem životě v pořádku, ale přesto máte problémy se spánkem, je možné, že za těmito problémy stojí přímo vaše ložnice. Víte, co by v ní nemělo být?
Zbytečnosti musejí pryč
V ložnici nemějte nic, co do ní nepatří. Pracovní kout, elektroniku, ale i různé cvičební nástroje přestěhujte jinam. Ačkoliv zde můžete mít vkusné dekorace, které pokoj zútulní, snažte se to s nimi nepřehánět. Ačkoliv nemusíte mít hned ložnici zařízenou minimalisticky, rozhodně se můžete inspirovat. Zbavte se všech zbytečných dekorací, na nichž se jen usazuje prach. Oblečení schovejte do skříní. Všechna zrcadla z ložnice odstraňte. Když už jej v ložnici chcete nechat, nikdy by to nemělo být naproti posteli.
Nepřehlédněte: Příspěvek na bydlení 2021: Máte na něj nárok?
Pozor na modré světlo
Před spaním se snažte nedívat na televizi, mobil nebo do počítače. Pozor si dejte také na usínání u zapnuté obrazovky. Modré světlo, které z nich vyzařuje, blokuje tvorbu melatoninu a narušuje cirkadiánní hodiny těla (jeho přirozené nastavení). Díky tomu můžete mít problémy s usínáním, ale i s nedostatečně hlubokým spánkem. Pokud se elektroniky v ložnici zbavit nemůžete, snažte se do ní alespoň hodinu před spaním nekoukat. Místo toho si třeba čtěte, případně si kupte brýle, které modré světlo blokují.
Jak kvalitní je vaše postel?
Pokud nespíte na kvalitní matraci, nevyspíte se dobře, ani kdybyste spali dvanáct hodin denně. Snažte se vyhnout pravidelnému spánku na levné matraci nebo na rozkládací pohovce. U postele se snažte investovat do kvalitní matrace (vydrží vám pak několik let), v případě spánku na pohovce investujte do takové, která je vhodná na každodenní spánek. Při výběru matrace se řiďte věkem, stylem spánku, ale i případnými zdravotními problémy.
Pozor na světlo
Během spánku by měla být v ložnici naprostá tma. Nevěřte však jen žaluziím, které vám stačit nebudou. Zkuste je doplnit o zatemňovací závěsy, klidně můžete nosit masku na spaní. Alternativou k závěsům jsou rolety.