Myčka na nádobí vám může ušetřit nejen spoustu času, ale také peněz. I proto ji má doma stále více z nás. Víte ale, že ne každé nádobí do myčky patří? Že jsou kousky, které je třeba mýt ručně? O tom, jaké kousky byste do tohoto spotřebiče neměli dávat, vám dnes řekneme.
Pokud váháte, zda některé nádobí z toho, co máte doma, do myčky opravdu patří, máme pro vás radu číslo 1: podívejte se na to, co doporučuje výrobce. Pokud sám říká, že tohle do myčky nepatří, ví moc dobře, proč tomu tak je. A u jakých konkrétních materiálů v myčce byste měli být opatrní?
Se sklem je to těžké
Zatímco běžné skleněné nádobí můžete dávat do myčky na nádobí bez obav, je spousta kousků, u nich se musíte mít na pozoru – například u kousků, které jsou dekorované nebo zdobené zlatem. Do myčky na nádobí nepatří kousky s kovovým dekorem, ale ani broušené či křišťálové sklo vzhledem k vyššímu obsahu olova. Působením čisticích solí by se sklo stávalo postupně neprůhledným. Skleničky by tak mohly být čisté, ale působily by špinavě.
Čtěte také: Které „pokojovky“ uzdraví váš interiér?
Skleničky se však mohou nejen znehodnotit, ale i poškodit. V myčce jsou většinou teploty kolem 60 až 70 stupňů Celsia. Na oplachování je naopak používaná voda studenější – a tyto změny mohou křehké nádobí poškodit. V některých myčkách najdete program určený k mytí skla, kde jsou tlak vody a její teplota uzpůsobeny obsahu v myčce.
Keramika a porcelán
V myčce můžete mýt také porcelán a keramické nádobí s povrchovou vrstvou ze sklovité glazury. Problém zde může dělat zdobení u nádobí – mytí v myčce přežije jen kvalitní dekory pod glazurou. Jakékoliv talíře a hrnky zdobené zlatem do myčky rozhodně nepatří.
Dřevěné nádobí
Co se týče dřevěného nádobí, to byste neměli dávat do myčky vůbec. Ručně myjte vařečky, prkénka, ale také náčiní a příbory, které mají dřevěné rukojeti. Dřevo je porézní materiál, natahuje pachy a nemá rádo vlhko, takže se vyhněte dlouhému máchání ve vodě s vysokou teplotou. Časem by se kroutilo a praskalo.
Nepřehlédněte: Spokojený spánek: Co do vaší ložnice rozhodně nepatří?
A co nože?
Vysoké teploty vody mají negativní vliv na ostří kuchyňských nožů. Velmi často se může stát také to, že už vám nepůjdou pořádně nabrousit. Ručně myjte také škrabky, struhadla, ale i nástavce spotřebičů – například od mixérů.
Plast a guma
Mytí plastů v myčce je sporné – někdo ho doporučuje, někdo zase ne. Zde platí to stejné jako u skla, záleží na konkrétním plastu. Zde se vždy řiďte doporučením od výrobce. To samé platí u mytí nádobí a náčiní z gumy – zde se také řiďte pokyny od výrobce. Jinak by guma mohla časem zpuchřet.