Které „pokojovky“ uzdraví váš interiér?

Rostliny v interiéru nejsou jen hezkou dekorací, která vám pomůže udělat vaše bydlení útulnějším. Jde také o něco, co může mít pozitivní vliv na zdraví vaše, ale i vašeho domova. Věděli jste, že vhodně zvolené rostliny mohou mít dobrý vliv například na regulaci vlhkosti u vás doma?

Trápí vás doma nepříjemný a vysušený vzduch? Anebo se na stěnách sráží přebytečná vlhkost, případně vás trápí plíseň? V tom případě vám poradíme, jaké pokojové rostliny vám pomohou ovzduší ve vašem interiéru regulovat.

Jak si poradíte se suchým vzduchem?

V zimě máte nejspíš jako všichni okna zavřená a topení naplno. I proto není divu, že máte doma nepříjemně suchý vzduch. Za doporučovanou vlhkost vzduchu v interiéru se považuje vlhkost mezi 40 až 60 procenty. V místnosti, která je přetopená, pak lze naměřit jen 20 procent. Řešením se pro vás mohou stát rostliny, které odpařují vysoké množství vody – a tímto způsobem pomáhají zvlhčovat vzduch v prostoru. Mezi vhodné rostliny patří: monstery, fíkusy, dracény, filodendrony a další širokolisté rostliny. Tyto rostliny vyžadují pravidelnou a správnou zálivku.

Čtěte také: Co je lepší: šatna, vestavná skříň nebo samostatná skříň?         

A jak se vypořádat s vlhkostí v bytě?

Zatímco některé rostliny vodu odpařují, jiné zase vlhkost ze vzduchu absorbují. A pomohou tak účinně měnit domácí mikroklima. V případě, že doma dýcháte vlhký vzduch z nevětrané koupelny a pravidelně používané kuchyně, doporučujeme vám sáhnout po břečťanu nebo kapradinách. Na první pohled jde o venkovní rostliny, avšak v interiéru vás při správné péči a dostatku světla odmění tím, že nasají přebytečnou vlhkost.

Máte doma plíseň kvůli vlhkosti?

Zdroj: unsplash.com

Bydlíte v novostavbě, kde se nedodržely přísné technologické postupy a nutné časové rozestupy? Pak se nemůžete divit, že se v důsledku zbytkové vlhkosti zdících tvárnic začala ve vašem interiéru tvořit plíseň. Na ty si však dejte pozor i ve starších domech – v nich se plísně vyskytují téměř vždycky. Tyto domy jsou totiž špatně nebo vůbec odizolovány od spodní vody. Další vlhkost do interiéru přinesete vy svým dýcháním – víte, že člověk vydýchá za den až půl litru? Interiér nezapomínejte pravidelně větrat, přidat můžete také rostliny ve formě lopatkovce, fitónie nebo areky.

Nepřehlédněte: Jak se vypořádat s vytopeným bytem?  

Rostliny si poradí také s prachem

Máte pocit, že u vás nebude nikdy dokonale čisto? A to i přes to, že uklízíte a luxujete denně? V případě, že žijete v místě, kde je zvýšená koncentrace prachu, třeba u silnice, není divu. Pokud v takovém domě bydlíte, doporučujeme vám pořídit si nejen čističku vzduchu, ale klidně i pokojovky, které na sebe vážou prach, a zbavují tak vzduch všeho škodlivého. Na znečištěný vzduch v interiéru vám doporučujeme břečťan, zelenec, aloe vera, tchynin jazyk, ale i banánovník. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu