Jak poznáte zkažené víno?

Máte v plánu příjemně strávený večer se svými nejbližšími u sklenky dobrého vína? Pak tuto situaci spolehlivě zkazí okamžik, kdy zjistíte, že je víno, kterým jste se chystali připít si, vlastně zkažené. Za zkažením vína může stát nejen chyba ve výrobě, ale i špatná manipulace s ním, případně nevhodné skladování.

Pokud se chcete vyhnout trapnému okamžiku, kdy svým hostům nalijete sklenici zkaženého vína, máme pro vás hned několik tipů, podle nichž zkažení víno odhalíte s předstihem. A co k odhalení zkaženého vína potřebujete? Jen své smysly – chuť, čich a zrak.

Když víno chutná po korku

Pokud víno chutná po korku, jedná se o vadu, která je způsobena přítomností chemické sloučeniny s názvem 2, 4, 6 trichloroanisole (TCA). Tuto vadu lze znát také pod pojmy: korkové víno, korková vada či zakorkování vína. A jak se může tato sloučenina do vína dostat? Ano, správně – z narušené části korku, jehož spodní strana je v kontaktu s vínem. Někdy může být korek kontaminován i z vnějšího prostředí, pokud lahev skladujete v nevhodném prostředí.

Čtěte také: Sauna a senioři – jde tato kombinace dohromady? A proč?

Zdroj: unsplash.com

Jak vadu poznáte: Před otevřením lahve zkontrolujte, zda korek těsní a není narušení již na první pohled. Po vytažení zátky si ji zespodu prohlédněte a přičichněte si k ní. Neměli byste cítit nic nebo lehké aroma vína – rozhodně ne korek. Co se týče chuti, slabou korkovitost laik nepozná, pokud však bude cítit víc, víno nepijte.

Když je neperlivé víno perlivé

Pokud nemáte koupené speciální víno, nemá perlivost v tichém víně co dělat. Obzvlášť u červených vín platí, že když perlí, je něco špatně. Zatímco u šumivých vín je přítomnost oxidu uhličitého důležitá, u tichých může znamenat druhotné kvašení – víno se tedy podruhé rozkvasilo. U některých bílých vín se však můžete setkat s výrobním procesem, které malé množství oxidu uhličitého zachová – víno pak působí svěže a čerstvě, nikoliv nepříjemně.

Jak vadu poznáte: Vadu takového vína poznáte jednoduše – perlivost vína uvidíte na pohled, případně ji ucítíte na jazyku.

Když víno nevoní, ale zapáchá

Pokud víno zapáchá, případně cítíte na jazyku nepříjemnou ostrost a štiplavost, je víno s velkou pravděpodobností přesířené. Oxid siřičitý je přidáván do vína při jeho výrobě, zabraňuje oxidaci a pomáhá s jeho konzervací. Obsah síry ve víně však musí být pečlivě kontrolován. 

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Jak na výběr kvalitní pánve

Jak vadu poznáte: Pokud víno páchne jako právě škrtnutá sirka, je přesířené. Takové víno může nejen páchnout, ale i chutnat po sirovodíku – to je pak připomínající zkažená vejce. Tento pach má na svědomí kvasný proces.

Když je víno kyselé

Pokud máte pocit, že nepijete víno, ale ocet, může za to kyselina octová a její další sloučeniny. Octové bakterie jsou v lahvi ve styku s vínem, kde dochází k jejich reakci s alkoholem. Za přístupu vzduchu oxidují alkohol na kyselinu octovou a oxid uhličitý. I když mohou být tyto kyseliny ve vínu žádané, nemůže jít o takové množství, které vám dodá pocit, že pijete ocet.

Jak vadu poznáte: Po ochutnání je víno kyselé, ostré a může mít až acetonovou chuť. Vyznačuje se také mírným zákalem.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu