Pokud nevybíráte podlahy do svého domu či bytu každý týden, je dost možné, že patříte k většině, které se pojmy, jako jsou linoleum, PVC a vinyl vzájemně pletou. Nemluvě o tom, že pod pojmem „lino“ si člověk představí nevzhlednou podlahu za pár korun. Jaké jsou mezi těmito typy podlah rozdíly?
Co je PVC?
PVC je spojením vlastností dvou podlahových krytin – koberce a vinylu. Je vyráběno na bázi skelných vláken, která jsou potažena vrstvou PVC materiálu. Jde o metráž, která má plsť z rubové strany, proto se prodává většinou v rolích, které mají šířku od 1 až 1,5 metru o délce maximálně 20 metrů. Další variantou jsou čtverce s protiskluzovou úpravou, které se připevňují lepením. Jde o odolnější typ podlahy, avšak také dražší.
PVC dobře pohlcuje zvuk a vyznačuje se nejen antistatickými, ale také elektrostatickými a protiskluzovými úpravami. PVC je stálobarevný a odolný proti UV záření. Je voděodolný, antibakteriální a prachotěsný, navíc se snadno udržuje. Musíte však počítat s kratší životností a nižší odolností, než s jakou se setkáte u tvrzeného vinylu.
Čtěte také: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy
Co je vinyl?
Vinyl je typ plastu vyrobený z ethylenu a chloru. Kombinací těchto dvou látek vzniká směs s názvem polyvinylchlorid – běžně se jí říká vinyl. Celovinylové podlahy se tvoří z dílců, které mají různé rozměry i tloušťku, instalují se s použitím lepidla nebo pomocí zaklikávacího systému, který může připomínat instalaci plovoucí podlahy.
Vinyl je příjemný, teplý a protiskluzový. Jde o extrémně odolný a recyklovatelný materiál, který se vyznačuje svojí dlouhou životností. Oprava vinylu je jednoduchá, stačí vyměnit poškozený dílec za nový. Použít jej můžete i v koupelně – je odolný proti vodě i vlhkosti. Pokládka vinylu se nedoporučuje pod vestavěné skříně či kuchyňskou linku. Před pokládkou vinylu je třeba zajistit dokonale rovný podklad, bez mastnoty či chemických látek. Tento podklad musí být pevný, stabilní a suchý.
Co je linoleum?
Linoleum se vyrábí z lněného oleje, korku, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a přírodních barevných pigmentů. Spodní vrstva je tvořena textilní jutovinou. Linoleum je buď jednobarevné, nebo melírované – od imitace dřeva se upouští, protože není příliš věrná. Korkové linoleum je pružnější a měkčí, má ale menší odolnost a rychleji se prošlape. Linoleum s dřevitou moučkou je tvrdší a odolnější.
Nepřehlédněte: Jak obnovit zašlé bílé spáry v koupelně?
Linoleum se používá v nemocnicích pro své hygienické vlastnosti. Jde o pružný materiál a skvělý izolant tepla i zvuku, dle možností odolá i oděru. Neublížíte mu ani pohyblivým nábytkem a kolečky od kancelářské židle. Linoleum má nižší odolnost vůči UV záření, postupně tmavne a žloutne. Proto není vhodné na plochy, kam dopadá přímé slunce. Linoleum zabraňuje šíření mikroorganismů a prachu. Jde o porézní materiál, proto jej musíte ošetřovat, aby neztratilo lesk a nevysychalo.
Autorský text