Spousta lidí žijících ve městech začala kupovat rekreační chalupy, které jsou jedním ze způsobů, jak utéct z ruchu města do přírody, kde je klid. Vzhledem k raketově stoupajícím cenám není divu, že si spousta lidí brala na nákup chalupy hypotéku. To bylo doposud možné – ale nebylo možné v daňovém přiznání uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení. To se však nedávno změnilo. A za jakých podmínek?
Je spousta těch, kteří využívají rekreační objekty k celoročnímu bydlení. Obzvlášť v době koronakrize se na chalupu přesunul téměř každý, kdo mohl a komu to umožnila jeho práce. A zařídit na chalupě internet potřebný k práci z domu a distanční výuce už byla maličkost.
Rostla nabídka i poptávka. S nimi také cena
V této době se také zvýšila poptávka po chatách a chalupách – ruku v ruce s poptávkou také rostla cena. A to opravdu hodně. Lidé si nejspíš uvědomili, že jim bude lépe na chalupě se zahradou, než aby byli po dobu lockdownu zavřeni v malém bytu. Jak v nabídkách, tak i poptávce došlo k nárůstu o 35 procent. Při vhodně nastavené ceně chalupy se nemovitosti často prodávaly hned po první prohlídce, ačkoliv se nárůst cen v tomto sektoru vyšplhal až o 50 procent.
Čtěte také: Plovoucí postel oživí každou ložnici a vyrobit ji s trochou šikovnosti zvládnete i sami!
Kolik dnes zaplatíte za chatu u lesa?
Jak jsme již naznačili, v současnosti si při nákupu chalupy pořádně připlatíte. Chaty bez pozemku se v současnosti prodávají za dvacet tisíc korun za metr čtvereční. Chalupy v dobrém stavu stojí kolem 60 tisíc za metr čtvereční. Luxusní horské chalupy a apartmány pak stojí klidně i 100 až 150 tisíc za metr čtvereční. Vzhledem k takto vysokým cenám většina lidí sáhne po možnosti hypotéky.
Pokud jste si však na takovou nemovitost vzali hypotéku, nemohli jste kvůli jejímu zařazení mezi stavby pro rodinnou rekreaci v daňovém přiznání uplatnit odpočet úroků na úvěru na bydlení. Až doposud.
Nepřehlédněte: Jak vybrat vodovodní baterii do kuchyně
Jaké změny přišly?
V nedávné době Nejvyšší správní soud rozhodl, že chaty i chalupy mohou v případě splnění určitých podmínek splňovat podmínku bytové potřeby a odečet úroků je pak možný. Osoby, které k celoročnímu bydlení využívají rekreační nemovitost, mají v ní zapsané trvalé bydliště a žádnou jinou nemovitost nevlastní, mohou dle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu na tuto nemovitost uplatnit daňový odpočet úroků z hypotéky a z úvěru na bydlení.
Nejvyšší správní soud potvrdil, že zařazení nemovitosti v katastru nemovitostí není jediný určující zdroj při posuzování bytové potřeby, která je podmínkou k oprávněnosti využít daňovou slevu odpočtu úroků. Pokud nemovitost fakticky splňuje podmínky a technické parametry rodinného domu, nezáleží na tom, že je v katastru zapsána jakožto stavba pro rodinnou rekreaci.
Jaké jsou podmínky?
Pro odpočet úroků byly původně stanovené dvě podmínky, které bylo třeba splnit:
1) Poplatník, který chce uplatnit úroky, musí být účastníkem hypoteční smlouvy, tedy žadatelem nebo spolužadatelem o hypotéku.
2) Poplatník musí vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost financovanou danou hypotékou, která slouží k řešení bytové potřeby jeho samotného nebo jeho blízkých příbuzných.
Současně platí, že bytová potřeba není splněna tehdy, kdy je na úvěr pořízena chata či chalupa nebo pokud je úvěr použit na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu. Soudní rozhodnutí však tyto podmínky upravuje a vyžaduje, ale byla brána v potaz reálná situace, nikoliv zařazení v Katastru nemovitostí.
Zdroje: ČNB