Také jste si až doposud mysleli, že se nejvíce bakterií ve vaší koupelně usazuje na záchodovém prkénku? V tom případě vás musíme vyvést z omylu. Tento mýtus byl vyvrácen již před nějakým časem. To samé platí o schovávání zubního kartáčku před bakteriemi, které jsou v koupelně ve vzduchu. O tom, jaká hygienická pravidla týkající se koupelny byste měli znát, vám dnes řekneme.
Jak jistě už dávno víte, bydlení s sebou nepřináší jen radosti, ale i strasti. Někoho trápí plísně na stěnách, jiným nedají spát roztoče s bakteriemi. A právě o bakteriích bude náš dnešní článek věnující se hygieně v tomto prostoru.
Čtěte také: Jak vyčistit mikrovlnnou, ale i běžnou troubu na pečení?
V koupelně je třeba pravidelně větrat
V koupelně či na toaletě není třeba pravidelně větrat jen kvůli odvedení pachu z prostoru, ale také kvůli vlhkosti, která je ideálním základem pro vznik nebezpečných plísní. Pokud chcete, aby se vám koupelna dobře udržovala (aby rychle vysychala), snažte se v ní udržovat vyšší teplotu – kolem 24°C. V případě, že nemáte v koupelně nebo na toaletě okno či ventilátor, můžete si koupit předstěnový instalační WC systém, který má v sobě ventilátor zabudovaný. Zbavíte se tak nejen zápachu, ale také vlhkosti.
Kam schovat zubní kartáček?
Chcete svůj zubní kartáček v koupelně ochránit před bakteriemi, a proto jej schováváte do skříňky nebo do plastového krytu? Chyba – když kartáček uzavřete do prostoru, kde neproudí vzduch, nebudou štětinky kartáčku dostatečně suché a začnou se v něm množit bakterie, před nimiž jste se jej snažili ochránit. Místo toho kartáček skladujte ve svislé poloze na místě, kde bude větrat. Samozřejmostí je fakt, že by to mělo být co nejdál od toalety.
Pozor na skrytá místa plná nečistot
O tom, že je třeba koupelnu pravidelně zbavovat vodního kamene plného mikrobů, jistě víte. A taky tato místa jistě pravidelně čistíte. Nezapomínáte však na méně viditelné části vaší koupelny, kam patří například odtoky vany a umyvadla, případně na žlaby ve sprchách? V těchto místech dochází také k usazování vlasů a chlupů, kde se v kombinaci s mýdlem a vlhkostí rojí velké množství bakterií. Nemluvě o problémech s ucpaným odpadem a zápachem.
Nepřehlédněte: Byt je plný prvků, které byste v něm rozhodně nečekali
Záchodové prkénko na tom není až tak špatně
Také všude slýcháte, že nejvíce bakterií na světě najdete na záchodovém prkénku? Jde o mýtus. Již dávno je potvrzeno, že mnohem více bakterií najdete na bankomatech, počítačových klávesnicích či na mobilních telefonech. Nemluvě o tlačítcích výtahů, klikách od dveří či madlech v prostředcích veřejné dopravy. To však neznamená, že byste měli prkénko na toaletě přestat čistit – to vůbec. Na čištění používejte přípravky s antibakteriálními účinky, mýdlo sice část bakterií „spláchne“, ale nezničí je.